Od sobotní desáté do šestnácté hodiny si tak zájemci připomenou čtyřicáté výročí vybudování hvězdárny ve Vyškově-Marchanicích. „Po celou dobu bude pro zájemce připravený výklad demonstrátorů. Návštěvníci si prohlédnou planetárium, dozví se řadu zajímavostí z její historie,“ lákal vyškovský starosta a zároveň vášnivý astronom Petr Hájek.

V případě příznivého počasí budou lidé pozorovat také Slunce. Chybět nebude ani umělé planetárium. „Jedná se o softwarový program, který je schopný umožnit promítání z jakékoliv doby a místa. Takže lidé mohou pozorovat i třeba z izraelského Tel Avivu, Měsíce nebo Venuše,“ vysvětlil Hájek.

Návštěvníci budou mít k dispozici také brožuru o podrobné historii hvězdárny. „Pro ty, kteří se na den otevřených dveří nedostanou, pak bude dostupná v Turistickém informačním centru ve Vyškově,“ informovala mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Hvězdárna byla otevřená 6. listopadu 1970 a už od počátku se zdejší pracovníci věnovali především práci s mládeží. Lektoři docházeli do městských škol a žáci z okolních míst docházeli na hvězdárnu na večerní pozorování.

Nejlepší dalekohled

„Pořízením digitální CCD kamery v roce 1997 se hvězdárna zařadila mezi nejlépe vybavené instituce na Moravě, výsledky pozorování byly dokonce několikrát publikované v mezinárodních odborných časopisech,“ připomněla Bednářová.

Od srpna letošního roku má hvězdárna nicméně k dispozici zatím nejlepší dalekohled, jakým kdy bylo odtud možné pozorovat vesmírná tělesa. Město robotický zrcadlový dalekohled o čtyřiceticen­timetrovém průměru získalo od Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně. „Zatím je v záběhu, ale má větší dosah, určitě v něm vidím velký přínos pro všechny astronomické nadšence,“ těšilo Hájka.

Pro širokou veřejnost je hvězdárna otevřená vždy v pátek večer po setmění, kdy se zde konají veřejná pozorování noční oblohy. „V průběhu pořadu se návštěvníci seznámí se základní orientací na noční obloze. Výběr objektů se řídí aktuálním stavem oblohy i přáním samotných návštěvníků. Součástí pořadu je odborný výklad ke každému objektu. Zkušení průvodci jsou připraveni zodpovědět také případné dotazy,“ vysvětlila Bednářová. V případě mimořádných zajímavých úkazů na obloze, jako je zatmění Slunce, Měsíce a podobně, je hvězdárna otevřena pro veřejnost i mimo pravidelnou návštěvní dobu.