Ráj zlodějů. Tak ještě donedávna mnozí lidé říkali okolí vyškovské Hypernovy. Vloupání do aut, krádeže peněz při výběru z bankomatu, ukradené kabelky. Těmto a dalším přestupkům udělá přítrž nová bezpečnostní kamera.

„Kamera napojená na městský kamerový systém má určitě svůj význam kvůli velké koncentraci lidí a množství trestné činnosti,“ řekl velitel městských policistů Petr Sedláček.

Ve vánočním období počet krádeží ještě stoupá. „Obchodní dům navštíví velké množství zákazníků, jsou méně pozorní, mívají s sebou i větší peněžní obnos na nákup dárků. To samozřejmě velice láká zloděje,“ připomněla mluvčí městského úřadu Dana Bednářová.

Návštěvníky obchodního domu kamera potěšila. „Budu se cítit víc v bezpečí. Už jednou jsem se v předvánočním čase zahleděla v Hypernově do regálů. Nehlídala jsem kabelku odloženou na vozíku, a ta mi zmizela. Byly v ní peníze, doklady, klíče od auta, úplně nový mobil,“ podělila se o nepříjemný zážitek Eliška Fialová z Moravských Málkovic.

Kamerový systém začalo město budovat před čtyřmi lety. Náklady na výstavbu systému a vybavení dispečinku přesáhly čtyři miliony korun, polovinu však uhradily dotace.

„Městská policie má v současnosti k dispozici jedenáct kamer. U kamer slouží jeden až dva strážníci. V případě, že vidí něco podezřelého, vyšlou na místo hlídku,“ uvedla Bednářová.

Kamera u Hypernovy měla sloužit už v létě. Společnost Ahold vlastnící řetězec marketů Hypernova s kamerou souhlasila už koncem května. Vlastník budovy, společnost Czech Property, však podepsal smlouvu až v půli července. Další dva měsíce trvalo vyřešení administrativy nutné k přemístění kamery z komína naproti hotelu Dukla v Dědicích, který čeká demolice, na totem s logem Hypernovy.

Přemístění kamery stálo nemalé peníze. „Cena za demontáž a montáž kamery je asi sto dvacet tisíc korun,“ uvedl před časem Stanislav Kolařík z kanceláře starosty a tajemníka vyškovské radnice. Společnost Ahold se podílí částkou padesát tisíc korun.

Zkušební provoz už skončil a kamera má teď pod kontrolou téměř celé parkoviště. Podle strážníků už bylo načase.