Vpozadí u kašny potom vidím davy lidí, které se prodírají kolem krámků. Organizátoři totiž připravili tradiční Velký řemeslný jarmark, na kterém je téměř stovka krámků. Nejprve se ale vydávám kpokladně zámku, abych si stihla zajistit místo na oživlou prohlídku zámku. „Po zámku provádí průvodkyně. Vjednotlivých místnostech je možné vidět různé výjevy lidí vdobových kostýmech. Třeba i Napoleona nebo Josefínu. Lístky už máme ale téměř vyprodané. Lidé hodně využívali nabídky, že si je mohou objednat dopředu. Opozdilci si musí počkat,“ vysvětluje mi žena na informacích. Proto se vydávám na další obhlídku zámku.

Na nádvoří mi neuniká Mezinárodní výstava vín. Jak se postupně dozvídám, vsoučasné době komise hodnotí vzorky vín, kterých je kochutnání dvě stě čtrnáct. Se skleničkou vína vruce potkávám i ředitele zámku Aleše Šilhánka, se kterým se ihned dávám do řeči. „Pořádáme již sedmý ročník výstavy vín. Vhodnotící komisi je například someliér a generální sekretář O.I.V. paříž Yan Juban. U vína se hodnotí chuť, vůně a také třeba barva. Rok od roku se zde schází jak víc návštěvníků, tak je zde víc vzorků vín. Nedá se říct, že bych měl mezi víny jednoznačného favorita. Mám totiž rád každé dobré víno,“ svěřuje se mi Šilhánek. A jde se věnovat dalším hostům. Příjemnou atmosféru koštu dokresluje cimbálová muzika Ponava Brno.

Po čase se vracím zpět na jarmark, abych si prohlédla, co trhovci, často vdobových kostýmech, nabízí. Jako první mě zaujala dekorativní a drátovaná keramika. O kousek dál je zase hedvábí, klobouky, batika nebo šperky. Postupně míjím i historické sklo, několik stánků scínovými vojáčky, kaktusy, přírodní kosmetiku, perníky, trdelníky, bramboráky, medovinu a další pochutiny. Moji prohlídku přerušuje nástup vojáků, kteří se hromadí u zámku.

Než začnou vparku bojovat, lidé mají možnost prohlédnout si je vuniformách a také jejich zbraně. Jako každý tuto možnost využívám. Od jednoho znich se dozvídám, že je příslušníkem střední gardy. A všichni jejich chlapi měří nad sto devadesát centimetrů a váží přes sto kilo, což je rarita. Večer se potom oblečou do gala a lidé je uvidí i vbílých rukavicích. Vtom se ozývá pískot píšťalky a buben, vjehož rytmu pochodují vojska na bitevní pole. Davy lidí se knim připojují.

VÍCE SI PŘEČTĚTE VPONDĚLNÍM VYDÁNÍ VYŠKOVSKÉHO DENÍKU ROVNOST