DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Už pěknou řádku let jezdí do bučovické místní části Vícemilice kamiony z různých koutů republiky. Ačkoliv z tamní myčky postavené načerno vyjíždějí pěkně nablýskané, vypouštějí zplodiny, dělají rámus a některé místní tím obtěžují.

Václav Chmelař, který bydlí v její těsné blízkosti, vytáhl před mnoha lety do bitvy za odstranění myčky. Když už mu připadalo, že svádí boj s větrnými mlýny, vložilo se do věci ministerstvo pro místní rozvoj. „Majitelka dezinfekční jednotky Pavla Křížová se odvolala proti rozhodnutí kraje, který zrušil rozhodnutí bučovických úředníků ze stavebního úřadu o přerušení celého řízení, k ministerstvu. To ovšem dalo za pravdu krajskému úřadu,“ informoval Chmelař.

Podle ministerských úředníků stavební úřad v Bučovicích nepostupoval v souladu se zákonem. „Navíc se snaží nezákonným způsobem oddalovat rozhodnutí ve věci. Prodlužuje trvání protiprávního stavu, kterým je existence nepovolené stavby postavené v rozporu s územním plánem Bučovic,“ stojí v rozhodnutím vydaném ministerstvem pro místní rozvoj.

To je podle informací mluvčího Krajského úřadu Jihomoravského kraje v Brně Jiřího Klementa pro bučovický stavební úřad závazné a měl by se jím řídit. „Po vrácení spisového materiálu z ministerstva, což se zatím nestalo, pak bučovický stavební úřad má povinnost v řízení dál pokračovat. Do třiceti dnů potom musí vydat rozhodnutí. Závěr tamních úředníků však nelze předvídat, stavbu musí znovu projednat a poté rozhodnout,“ uvedl mluvčí.

Jak jeho podřízení rozhodnou, o tom nechtěl spekulovat ani tajemník bučovické radnice Jiří Frolec. „Jiřímu Raušerovi, který má případ na starosti, jsem ovšem nařídil, aby se začal věcí zabývat okamžitě poté, kdy přijde spis z ministerstva. Už nechceme nic prodlužovat. Budeme postupovat podle správního řádu,“ ujistil Frolec.

Zbožným přáním Václava Chmelaře je, aby stavba z Vícemilic jednou provždy zmizela. „Moc tomu ale nevěřím. Nechápu však, proč mají bučovičtí úředníci takový zájem na tom, aby tady stála,“ nechal se slyšet Chmelař.

Než úřad rozhodne, budou Křížovi zřejmě provozovat nepovolenou dezinfekční jednotku kamionů dál. A jak před časem uvedl manžel majitelky Libor Kříž, nad jejím dalším osudem si už příliš hlavu neláme. „Jestliže povolení nakonec nedostaneme, jednotku třeba zbořím. Nemám už síly na to, abych donekonečna něco řešil,“ řekl Kříž.

ČTĚTE TAKÉ SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY V PRAVÉM HORNÍM ROHU