„Jeden kus pobýval mimo jiné na sídlišti Víta Nejedlého, druhý se dnes ráno vyskytl u obchodního domu Tesco. Ani jeden ibis nebyl kroužkovaný. Oba ptáci byli unavení, ale zjevně v pořádku. Pracovníkům Zooparku Vyškov se jednoho z nich podařilo odchytit. Odvezli jej do záchranné stanice, kde ptáka odborně prohlédnou a pomůžou mu, aby zesílil. Jde o ornitologickou raritu,“ sdělil prostřednictvím sociálních sítí města Jiří Kutálek, který je vedoucím odboru životního prostředí Městského úřadu ve Vyškově.

Ibis většinou žil na území Afriky, dnes se vyskytuje v Asii či Austrálii, ale zavlečený byl i do některých zemí Evropy. Ve střední Evropě ibis nehnízdí, zřejmě se sem dostal kupříkladu vlivem počasí. Na jihu Moravy jeho výskyt v letních měsících občas lidé zaznamenali, ale jde o ojedinělou záležitost.

Zdroj: Youtube

Ornitologové ho zahlédli například 2010 u Lednice na Břeclavsku. „Tento pták s více jak metrovým rozpětím křídel se živí hmyzem, rybami nebo jinými vodními živočichy. Proto s oblibou vyhledává bažinatá území. Z původního domova, Afriky, Iránu a Iráku se časem rozšířil i do Austrálie či západní Evropy, kde se ale přemnožil a jeho stavy musejí být v současnosti redukovány,“ uvedl tehdy Jan Miklín ze Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava.

Ve stejném roce ibise pozorovali také u Ponětovic na Brněnsku. Pro staré Egypťany byl posvátným tvorem