Doběhnout doslova s vyplazeným jazykem na liduprázdnou autobusovou nebo vlakovou zastávku, střídavě sledovat čas na hodinkách a vyhlížet dopravní prostředek ve strachu, že ujel, a cesta do práce se tak pěkně protáhne. Kdo alespoň jednou nezažil takový pocit, když se měnily jízdní řády? Zatímco takřka každoročně k nějakým větším změnám na Vyškovsku došlo, letos si cestující nemusí příliš lámat hlavu nad tím, jak se včas dostat do zaměstnání nebo domů.

Společnost Kordis, která provozuje v Jihomoravském kraji integrovanou dopravu, totiž udělala jen kosmetické úpravy. „Změny jízdních řádů na Vyškovsku se okrajově dotknou jen některých spojů. Dojde jen k minutovým posunům některých jízdních řádů,“ informoval mluvčí Kordisu Květoslav Havlík.

Ty se budou týkat zejména vlaků. „Půjde vždy o tří až čtyřminutové posunutí kvůli změnám řádů jiných vlakových spojů,“ upřesnil specialista v dopravě ze společnosti Kordis Michal Kocourek.

Podle něj už ve vyškovském okrese k několika obměnám došlo nedávno. „Z důvodu obsazenosti autobusů jsme posílili linky jezdící v pátek odpoledne na trase z Brna do Vyškova, což už jsme zapracovali také do nového jízdního řádu. Posilový autobus jsme vypravili i z Vyškova do Rybníčku po čtrnácté hodině. Ten jezdí od minulého pátku každý den. To ovšem v řádu ještě není,“ popsal Kocourek.

Podle starostky Rybníčku Mileny Uhlířové o tento spoj žádali hlavně rodiče. „Děti se totiž nedostaly včas ze školy domů. Podáme ještě na Kordis písemnou žádost, aby tento spoj zůstal zachovaný i v příštím roce,“ informovala starostka Rybníčku Milena Uhlířová.

Jak ještě uvedl, mírné změny se možná dočkají i cestující z Rousínova, kteří jezdí do Brna. Právě v pondělí ráno tam totiž pracovníci Kordisu dělali průzkum. „Zjistili jsme, že v ranních hodinách se na jedné lince do autobusu nevešli všichni lidé. Ale přibližně za patnáct minut po něm jede další, který bývá skoro prázdný. Zřejmě tyto dva spoje pouze posuneme blíž k sobě,“ dodal Kocourek.

Úpravy se ovšem nedotknou jen spojů, ale také jízdenek. Změny se týkají hlavně žáků a studentů. „Pokud jezdí do školy denně, koupí si předplatní jízdenku IDS JMK. Jestliže dojíždějí jen několikrát týdně, využijí univerzální žákovskou jízdenku. Tu si však musí koupit v předprodeji a při cestování se prokazovat žákovským průkazem. U řidičů autobusů již nebude možné jednorázovou žákovskou jízdenku koupit,“ vysvětlil mluvčí společnosti Kordis Havlík.

Ačkoliv se lidé můžou radovat, že nebudou muset vstávat dřív nebo odcházet později z práce kvůli úpravě jízdních řádů, jednu nemilou zprávu pro ně zaměstnanci Kordisu mají. Plánují zdražení. „Kvůli zvyšujícím se cenám za energie musíme reagovat zdražením i my. V prvních třech měsících příštího roku to ovšem ještě nehrozí,“ ujistil Kocourek.

Michal Sklenář