Zejména proměny přírody, především jaro a podzim, které zachycuje nejraději, předvede malující právník Rolný. Představí nové práce, které vytvořil od loňské výstavy. „Kdo chodí na procházky do přírody v okolí, určitě pozná známá místa. Často maluji rybníky, ať už ten největší vyškovský, tak i nemojanský Chobot či malinký rybník za Račicemi pojmenovaný Valcha, u kterého se otevírají louky k Rakoveckému údolí,“ popsal Rolný krásu přírody Vyškovska, jíž se ve svých obrazech inspiroval.

Malíř je členem sdružení umělců Moravy a Slezska. Ve svých olejomalbách zachycuje také kouzelnou přírodu Moravského krasu, kam autora přivádějí vzpomínky na dětství.

Malování přírody se Rolný intenzivně věnuje přes jedenáct let. S jeho praktickým povoláním právníka se to přitom podle jeho slov nevylučuje. „Právničina je moje zaměstnání, malování obrazů zase prožívání,“ vysvětlil malíř samouk. Jako právník je mimo jiné i spoluautorem několika publikací s praktickými návody z oblasti daňové správy.

Výstavu Rolného krajinek doplňují bonsaje, které představí dlouholetý pěstitel Jaroslav Navrátil z Manerova. „Pěstování venkovních bonsají jsem se začal naplno věnovat poté, co jsem se přestěhoval do Manerova, kde mám velkou zahradu. Nejraději mám listnáče, hlavně habr, protože se v průběhu roku mění,“ svěřil se pěstitel.

V jeho rozsáhlé sbírce najdeme většinu našich domácích dřevin, jako habry, buky, duby, lípy, břízy, dokonce i moruši, a taky všechny jehličnany.

Na výstavě představí stromečky, které ještě nebyly k vidění. „Protože jde o venkovní dřeviny, nemůžou být v místnosti moc dlouho. Proto nejprve představím kolekci habrů a v druhém týdnu jehličnanů,“ uvedl bonsajista.

Pěstování bonsají může být někdy i docela nebezpečný koníček. Pro jednu z boroviček například lezl uvázaný na laně u lulečského kamenolomu. Teprve po třinácti letech je ale stromek v takové formě, aby ho mohli návštěvníci spatřit. Společnou výstavu pořádají malíř a bonsajista už potřetí, tentokrát se po roční přestávce vracejí do Turistického informačního centra na Masarykově náměstí ve Vyškově. Vstup je volný. Centrum je otevřené v pondělí až pátek do sedmnácti hodin, v sobotu a neděli do šestnácti hodin.