Farma se dostala do problémů kvůli stavbě wellness centra. Na to jí poskytl víc než jedenáctimilionovou dotaci Regionální operační program Jihovýchod. Podle mluvčí Kateřiny Dobešové úřad požaduje navrácení celé částky. „Do insolvence jsme se přihlásili hned na začátku. Důvodem bylo nesplnění podmínek dotace. Nejprve se nabízelo několik variant řešení. Například prodej farmy s tím, že nový majitel bude dál objekt provozovat v souladu s podmínkami dotace, jinak budeme požadovat její navrácení v celé výši. Vzhledem k situaci jsme k tomu bohužel museli přistoupit," řekla Deníku Rovnost Dobešová.

Vyplácení věřitelů bylo pozastaveno kvůli námitkám jednoho z insolvenčních správců. Úřad nicméně doufá, že se všechno brzy vyřeší a oni se dočkají svých peněz, i když jen poměrné části. „Na základě dražby by nám měly být vráceny necelé dva miliony korun," připomněla Dobešová s tím, že podobně problematických záležitostí mají minimum. Většinou jsou dotace čerpané bez problémů.

Zbylou část peněz, tedy zhruba devět a půl milionu, budou podle ní řešit s ministerstvem pro místní rozvoj a také rezortem financí.

Nyní je farma opět na prodej. „Budova je uzavřená, chátrá. Bylo by dobré, kdyby ji někdo koupil a začala zase fungovat. Pomohlo by to i místním podnikatelům. Obec to ale nemůže ovlivnit," konstatoval místostarosta Olšan Arnošt Ohli.