Na nabídku firmy zajišťující připojení k internetu kývla rada ve Slavkově před měsícem a prakticky vzápětí už byla Wi-Fi na koupališti veřejně dostupná. „A je také dost využívaná. Za měsíc se díky ní připojilo k vysokorychlos­tnímu internetu osm set lidí," informovala slavkovská mluvčí Veronika Slámová.

Jednou z nich byla například Michaela Krotká z Brna, která na slavkovské koupaliště často zavítá. „Vnímám to jednoznačně jako přínos. Když jsem na koupališti s kamarády, mám o zábavu postaráno. Ale někdy, když jsem sama, jsem ráda, že můžu vylézt z vody a místo toho, abych se nudila, se podívám se na internet. Když jde dnes člověk do restaurace, očekává, že tam bude přístup na web, a podobné to začíná být i s koupališti. Je dobře, že Slavkov jde s dobou," podotkla dívka.

Jak zmínil další návštěvník, taktéž Brňan, Ivan Sloboda, novinky si lze všimnout nejen na plakátu při vstupu, ale i v areálu. „Snad polovina lidí, co leží vedle vody, je teď buď telefonem, nebo notebooky připojená. Takže jde vidět, že nabídka se přizpůsobuje poptávce. My ale na koupaliště chodíme hlavně kvůli plavání, práci a jiné věci chceme hodit za hlavu," usmál se muž.

Připojit se k veřejně dostupné Wi-Fi lze ve Slavkově na mnoha místech, například kolem škol nebo restaurací. Zatím není dostupná na Palackého náměstí, ale to se má brzy změnit. „Plán je takový, že po letní sezoně firma přesune oblast dosahu připojení z koupaliště právě na náměstí. Sahat by mělo až k autobusovému nádraží. Rádi bychom, aby byl na náměstí internet zpřístupněný do prosincových vzpomínkových slavností," nastínila mluvčí.

Své služby chce firma rozšířit i další rok a internet má být dostupný celoročně jak na koupališti, tak na náměstí. „Do budoucna bychom chtěli pomocí Wi-Fi pokrýt internetem i vlakové nádraží," dodala Slámová.

Skoro měsíc je internet zdarma dostupný i na koupališti v Rousínově. „Vzešlo to z výběru nového nájemce bazénu. Radní se při debatě o něm shodli, že by bylo dobré ho takto oživit. Mladí to určitě uvítají. Wi-Fi bude dostupná vždy po celé léto," dodal tajemník města Marián Tlčik.

Delší dobu se veřejná Wi-Fi nachází na bučovickém koupališti, od loňska pak i ve vyškovském aquaparku. „Bezplatně se připojit k internetu lze kdekoli v prostorách venkovního bazénu. Na zavedení služby máme pozitivní ohlasy od návštěvníků. Nikdo nás k tomu neponoukl, byl to vlastně náš tak trochu náhodný nápad," zmínil ředitel Správy majetku města Vyškova, která aquapark provozuje, Jaroslav Hastík.

Wi-Fi v parku

Naopak z aktivity jedné dodavatelské firmy vzešlo pokrytí vyškovského Masarykova náměstí. „Služba funguje už zhruba šest let," upřesnila mluvčí Vyškova Petra Bezdomniková.

Dodala, že připojení k internetu nabízí řada vyškovských restaurací, kaváren a hotelů. „Pokud jde o městský úřad, ten poskytuje jen zaheslovanou Wi-Fi pro služební účely. Změna se v tomto ohledu zatím neplánuje. Veřejnosti je ovšem k dispozici zdarma veřejný internet v turistickém informačním centru, které je součástí úřadu," připomněla mluvčí.

Připojit se dá i v blízkém parčíku před Knihovnou Karla Dvořáčka. Služba je dostupná i v době, kdy je knihovna zavřená.

Ačkoliv informaci o novince v podobě možnosti připojení k internetu zdarma před budovou vyvěsila Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově teprve nedávno, nejde o nic nového. „Víceméně náhodou jsme přišli na to, že naše Wi-Fi v budově sahá až tak daleko. Takže jsme na tuto v uvozovkách novinku upozornili veřejnost," objasnila pracovnice knihovny Zdeňka Adlerová.