Dlouhé fronty na úřadech budou možná již brzy minulostí. Každý obyvatel má dnes totiž možnost vyřídit si vše potřebné z domu. Jedinou podmínkou je mít počítač s internetem. A ke složitějším podáním je potřeba vlastní datová schránka.

„Ta je pro občany zdarma a zřídit ji lze například na Czech pointu na městském úřadě,“ informoval tajemník bučovické radnice Jiří Frolec.

Podle něj je elektronizace úřadů úžasný projekt. „Těším se na to, až se ještě více rozšíří,“ přiznal Frolec.

Aby vylepšila vlastní správu počítačových dokumentů, podala bučovická radnice u ministerstva vnitra žádost o dotaci na nové technologie. „Zatím nevíme, zda státní příspěvek získáme, protože naši žádost nyní ministerstvo posuzuje,“ řekl Frolec.

Snadnější komunikace

Prostřednictvím datové schránky mohou obyvatelé komunikovat nejen s radnicí v Bučovicích, ale i se všemi ostatními městskými a obecními úřady, a také například se soudy a zdravotními pojišťovnami. Pro státní orgány a většinu firem je od loňského listopadu datová schránka povinná, zatímco pro obyvatele je jen dobrovolná.

Obyvatelé nicméně zatím novou službu příliš nevyužívají. „Datovou schránku nevlastním. Nemám ani dostatek informací o tom, o co se vlastně jedná. Počítačům příliš nerozumím,“ svěřila se třeba Renata Kudličková z Drysic.

Datové schránky zatím moc nevyužívají ani obyvatelé Otnic. „Zatím jsme se na obecním úřadě nesetkali s tím, že by nám občan poslal podání přes datovou schránku. Všichni chodí osobně,“ prohlásil starosta Otnic Pavel Prokop.

Nicméně internet podle něj lidé pro domluvu radnicí používají. „E-mailem nám obyvatelé posílají různé dotazy a žádosti, které následně řešíme,“ doplnil Prokop.

Podobnou zkušenost mají ve Vyškově. „Firmy a instituce již dávají přednost datovým schránkám, zatímco občané využívají spíše elektronickou podatelnu. Přes ni lze vznášet dotazy, zasílat některé žádosti na odbory městského úřadu, nahlížet do registru oznámení anebo podat elektronickou objednávku na odbor dopravy. Ta umožní, aby občan nečekal ve frontě na obsloužení, ale objednal se přes internet na určitý čas,“ uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.