Mít doma internet vedený jinak než přes pevnou linku, to bylo ještě před několika málo lety pro mnohé obyvatele vyškovského okresu pouhým snem. Díky moderní technologii si teď může pořídit bezdrátovou síť téměř každý.

Na Vyškovsku působí hned několik firem, které takové připojení poskytují. Nejširší záběr pokrytí má společnost AC Vyškov. Ta podle vedoucího firmy Radima Pytely pokrývá až na několik málo míst většinu regionu.

„Za poslední dobu jsme ze zhruba sedmi set žádostí o připojení odmítli tak tři procenta zájemců. Mnohdy to ale jen znamená, že dříve či později jim internet zavedeme,“ řekl Pytela.

Rozšířit své služby plánuje také firma Infos Art. Ta zatím neposkytuje internet například v Hvězdlicích, Uhřicích či Brankovicích. „Ale rozšiřujeme své služby. Po prázdninách pokryjeme třeba Bohdalice,“ uvedl vedoucí vyškovské pobočky Infos Art Marek Fialka.

Expandovat směrem na Vyškov chce zase holubická společnost IT-Magnet.com. „Teď máme pokrytí jen na západě okresu,“ uvedl majitel Pavel Soukup.

V porovnání s těmito společnostmi firma Rousinovsko.net funguje na méně komerční bázi. „Staráme se o poskytování internetu pro lidi z Rousínova a jeho nejbližšího okolí,“ řekl její pracovník Martin Molák.

Podle něj má podnik dohodu s lidmi, kteří pomáhají síť udržovat. „Servis je hladší, neboť v každé obci je vždy někdo, kdo uživatelům pomůže v případě, kdy zrovna nestíháme,“ řekl Molák.

Tam, kde zatím nejsou jiné možnosti, jak propojit počítač se sítí, se nabízí spojení pevnou telefonní linkou. Ceny za pořízení internetu se liší třeba i o několik tisíc.

V některých případech zákazník zaplatí jen jednu korunu. To je příklad rousínovské společnosti IT.Magnet.com. Musí ale podepsat smlouvu, která jej zaváže, že bude službu používat nejméně dva roky. Pokud se však nechce vázat, jsou zřizovací náklady u stejné firmy od tří tisíc pěti set korun.

Záleží také na počtu uživatelů v domě. Hlouběji si do kapsy musí sáhnout ten, kdo bydlí sám. Například u firmy AC Vyškov je to takřka pět tisíc korun, pokud se nezaváže, že bude používat internet u stejného poskytovatele více let. Naopak ve větším domě, kde je více zájemců o připojení, je prvotní náklad výrazně nižší.

Odlišnosti jsou také v měsíčních poplatcích. Záleží na několika faktorech. V místech, kde je společně několik uživatelů, platí každý méně než jednotlivci v rodinných domech s jedním počítačem. Částku, která se objeví na účtu, také ovlivňuje rychlost přenášených a množství přijatých dat za měsíc.