Když nemá vozíčkář z Vyškova pořádnou sílu, málokdy se mu podaří najet na chodník, i když je bezbariérový. Často pak musí riskovat jízdu po silnici.

„Například na most přes řeku Hanou po levé straně směrem od města k Tyršově ulici se dá bezbariérově najet, nedá se z něho ovšem sjet. Vozíčkář se musí otočit a přejet na druhou stranu. Jenomže ani tam není chodník pořádně uzpůsobený. V celé Tyršově ulici má vůbec řadu nedostatků. Některé nájezdy jsou příliš prudké, jiné zase vysoké,“ popsala Jarmila Temerová.

Podle starosty Vyškova Petra Hájka se město po loňských připomínkách snažilo pohyb vozíčkářů po městě usnadnit. Špatné bezbariérové nájezdy na chodníky nechali reklamovat u firmy, která je předtím opravovala. „Doufám tedy, že už je dala do pořádku. Přesto se ale problémy můžou objevit, protože podle normy musí být výškový rozdíl nájezdu a silnice dva centimetry. I takový schodek může být pro některé vozíčkáře problémem,“ připustil starosta.

To potvrzuje i Temerová. „Bohužel i nájezdy, které už podle norem odpovídají, nám cestu nijak neulehčují,“ povzdychla si.

Sama redaktorka Vyškovského Deníku se přesvědčila o tom, že lidé upoutaní na invalidní vozík dají v Tyršově ulici raději přednost rovné silnici s velkým provozem, než hrbolatému chodníku.

Přesto můžou lidé radnici o jakýchkoliv překážkách informovat. Upozorňuje na to mluvčí vyškovského úřadu Dana Bednářová. Jedině tak se s problémem totiž město může pokusit něco dělat dál.

„Na takové podněty vždy reagujeme, nikdy nezůstane žádný založený. Vybudovat bezbariérový nájezd není většinou velký technický problém. Chtěli bychom apelovat na obyvatele, aby s takovými podněty za námi chodili,“ řekla Bednářová.

Podle jejích informací se vozíčkářům alespoň brzy usnadní přístup k půjčovně rehabilitačních pomůcek v Lípové ulici. „Máme v plánu upravit prostory tak, aby se tam postiženým pohybovalo lépe. Na podzim naši pracovníci s předsedkyní Klubu Paprsek Jaroslavou Bednářovou lokalitu procházeli a mluvili o tom, co by bylo potřeba změnit,“ doplnila mluvčí.