Stavaři novinku intenzivně budují, zahrnuje také stavební úpravy křídla D3. „Realizace má ale vzhledem k nepřízni počasí při zemních pracech a více pracem, které jsme museli řešit, asi měsíční zpoždění. Důležíté však je, že nejsou ohroženy hlavní termíny stavby. Beze změn zatím zůstává i termín předání celého díla v červenci letošního roku,“ sdělil ředitel vyškovské nemocnice Zdeněk Horák.

Projekt je pro nemocnici výzvou. „Náročnost výstavby spočívá v tom, že rekonstrukce radiodiagnostického oddělení v prvním nadzemním podlaží pokračuje za plného provozu. Bourací práce se vzhledem k šíření hluku na poliklinice provádí až v odpoledních hodinách. Tato omezení samozřejmě významně komplikují výstavbu a organizaci prací,“ vysvětlil Horák.

Areál vyškovské nemocnice.
Panely proti energetické krizi: vyškovská nemocnice nasadí fotovoltaiku

Už během letošního roku plánují státní silničáři zahájení modernizace mimoúrovňové křižovatky dálnice D46 a silnice I/47 u Vyškova za více než půl miliardy. „V prosinci jsme zahájili výběrové řízení na zhotovitele stavby. Zahrnuje i nové napojení křižovatky, bezpečnostní zálivy a vybudování nové protihlukové stěny,“ popsala mluvčí silničářů Lucie Trubelíková.

Ve druhé polovině letošního roku může při příznivých okolnostech začít přístavba školky Zvídálek na Koláčkově náměstí ve Slavkově u Brna. Počítají tady s náklady za sedmdesát milionů korun. „V případě úspěšného podání žádosti máme šanci na podpoření projektu ve výši až šestatřiceti milionů korun z evropského fondu IROP, což znamená osm set tisíc na jednoho žáka,“ prozradila slavkovská mluvčí Veronika Slámová.

Následně se rozjede výběrové řízení na zhotovitele. „Naším cílem je zahájení prací ještě letos, nicméně vše bude podmíněné hladkostí administrativního procesu. V plánu není pouze přístavba, ale také kompletní rekonstrukce stávající budovy, která je již dlouhodobě v nevyhovujícím stavu. Celkem tedy v areálu bude pětadevadesát míst,“ doplnila Slámová.

Přeplněné třídy

Nepochybuje o tom, že školka bude po rozšíření zaplněná. „Vždyť čísla posledních let byla alarmující, zatímco situaci pomohly vyřešit soukromé hlídací skupiny a školky, včetně křesťanské školky Karolinka. Předloni se také otevřela přípravná třída na Základní škole Komenského, díky které se podařilo uvolnit kapacity pro nově příchozí děti. O tom, že situace je vážná, jsme se přesvědčili v roce 2019, kdy jsme nemohli přijmout čtyřicet dětí ze sto pěti přihlášených,“ vzpomínala mluvčí.

V dalších letech se číslo díky otevření soukromých zařízení snižovalo. „Situace je nyní stabilizovaná a v loňském roce byly přijaty všechny děti, které dovršily věku tří let k poslednímu srpnu. Nicméně vše je na úkor přeplněnosti tříd – v šesti jsou po osmadvaceti, přičemž správně je ve skupině čtyřiadvacet dětí. Vedení školky se uvolněním kapacity pak nebrání přijetí i mladších dětí s dovršením tří let v daném školním roce, u takových malých dětí je norma skupiny dvanáct až šestnáct,“ dodala Slámová.

Digitální pojízdná laboratoř zastavila ve čtvrtek na náměstí Svobody v Bučovicích.
Pojízdná dílna plná moderních výrobních strojů přijela do Bučovic, podívejte se

Také pro Vyškov bude pro letošní rok klíčová investice do rozšíření školky, konkrétně to je Mateřská škola Sochorova. Na její rozšíření o dvě třídy poputuje částka ve výši čtyřiceti milionů korun korun. Dalších 1,2 milionu připadne na další vybavení prostor, nové možnosti tam uvítají. „Kapacita naší školky je aktuálně zcela naplněná,“ komentovala ředitelka školky Milada Pazderová.

V Bučovicích pokračuji práce na rekonstrukci budovy na Slavkovské ulici s číslem popisným 33, kam se nastěhují důchodci a handicapovaní. Náklady tady vyjdou na pětačtyřicet milionů korun včetně šestimilionové dotace kraje.