Obyvatelé Drnovic už delší dobu bojují proti dalšímu rozšiřování obce. Myslí si, že by se obec měla rozvíjet spíš po stránce kvality bydlení a vybavenosti pro nynější obyvatele než do kvantity a rozlohy. S tím ale nesouhlasí investor, který má plány zejména s případnou výstavbou v lokalitě Přídanky Na Vinohrádkách.
„Naše záměry jsou ku prospěchu obyvatel Drnovic a celé veřejnosti. Připravujeme výstavbu rodinných domů, sportovního areálu včetně tenisových kurtů, hotelu, krytého a venkovního bazénu nebo penzionu pro důchodce s nepřetržitou lékařskou službou včetně lůžkové části,“ vyjmenoval záměry spolumajitel celého projektu Jiří Novotný. Vyjmenoval zároveň rozšíření občanské vybavenosti, dětských hřišť nebo kulturního vyžití.
Drnovičtí zatím nicméně stále nevědí, jak to bude s lokalitou v budoucnu vypadat. Řada z nich nechce, aby vedení obce zařadilo uvedenou plochu, která si udržela svůj přirozený ráz, do navrhované změny územního plánu coby stavební pozemky.
Podle starostky Drnovic Zuzany Hermanové se budou změny teprve veřejně projednávat. Kdy to ale bude, nikdo zatím neví. „Doufám, že projednávání změny územního plánu se dočkáme ještě letos. Zatím nám z vyškovského městského úřadu nic nedošlo. Jakožto pořizovatel územního plánu totiž právě oni nařizují veřejné projednání,“ informovala Hermanová.
Ta už dříve naznačila, že si investor, který pozemky už před několika lety odkoupil od soukromého vlastníka, nechává vypracovat studii, jaký vliv může na Drnovice výstavba mít. Pokud získá všechna potřebná povolení od příslušných orgánů, bude záležet jen na něm, co v oblasti vybuduje.
Místní se tak obávají zejména dalšího nárůstu dopravního zatížení i zhoršení životního prostředí. Proto už v srpnu minulého roku vznikla petice, na kterou redakce Vyškovského deníku Rovnosti upozorňovala. Poukazovala na několik bodů, proč parcely nezměnit na stavební. Zastavěná plocha má podle petičního výboru třeba mnohem menší schopnost absorpce dešťové vody než orná půda nebo zatravněná plocha. Lokalita je ve svahu, Drnovičtí se tak bojí toho, že by ochranný val proti záplavám, který chrání zástavbu pod ním, musel být kvůli plánované příjezdové komunikaci odstraněn.
Třeba při přívalových letních deštích prý hasiči každoročně odčerpávají vodu, která už nyní nestíhá kanalizací odtékat. Jenže Novotný a další spoluvlastníci značného území v obci to vylučují a tvrdí, že s obyvateli Drnovic chtějí úzce spolupracovat.
Navíc nabízejí místním nejen širokou škálu pracovních míst, stejně jako možnost uplatnění s vlastní živností. „V obci rázem vznikne mnoho pracovních příležitostí. Nejdříve navíc budeme oslovovat přímo místní. I naše investiční záměry budeme nejdříve nabízet místním obyvatelům s možností provozování vlastní živnosti,“ sliboval Novotný.
Ovšem právě nové možnosti podnikání i další rozšíření bydlení je trnem v oku řady místních. Snaží se tak apelovat na zastupitelstvo obce, které bude mít při schválení změny územního plánu poslední slovo.
K žádnému posunu nebo jednání se zastupiteli obce, jak potvrdil i jeden z pisatelů loňské petice Pavel Hladík, ale zatím nedošlo. Ten už dříve nabídl řešení, jak s lokalitou lépe naložit. Namísto zástavby by přivítal její ozelenění a propojení se stávajícími krajinnými prvky.
I on se totiž obává dalšího dopravního zatížení, a s tím spojené zhoršení životního prostředí. Už v současné době je podle místních provoz v obci při průjezdu tří až čtyř stovek aut za hodinu na hranici únosnosti. „Lokalita Přídanky Na Vinohrádkách se navíc svažuje do středu obce, došlo by k dalšímu zhoršení ovzduší. A to zejména v topné sezoně, kdy vzniká inverze a obec často zahalí kouř a zplodiny. To je mnohdy téměř nedýchatelno,“ prohlásil před časem Hladík.