Upozorňují na to obyvatelé města i někteří ivanovičtí zastupitelé. „Zajímalo by mě, jak to vypadá s rekultivací dobývacího prostoru. Měl být zavezený do konce minulého roku, posunulo se to na letošní, ale přesné zprávy nemáme. Když je sucho, zvedají se při zavážce oblaka prachu, která jdou při nepříznivém větru přímo do Ivanovic. Dívám se na to z Biovety. A ani nemluvím o tom, jak musejí být znečištěná okna na domech v Družstevní ulici," upozornil ivanovický zastupitel Josef Lysák.

Hned pod okny

Zapravdu mu dávají i lidé, kteří v ulici bydlí. „Pozemek, na který teď nákladní auta navážejí hlínu, mám pár metrů od oken. Můžu potvrdit, že problémy skutečně máme. Navíc mi připadá, že tam vozí pěkný nepořádek," zdůraznil muž z Družstevní ulice, který si nepřál zveřejnit jméno.

Podle slov místostarosty města Vlastislava Drobílka by potíže měly brzy skončit. Zavážka dobývacího prostoru má být hotová na podzim letošního roku. „Pozemek by měl být v průběhu léta zavezený hlínou, následovat bude ukončení rekultivace a vytvoření lesoparku," vysvětlil Drobílek.

Ten chce v Ivanovicích vytvořit většinový vlastník pozemků, na kterých se dřív těžilo, František Slezáček. Podle ivanovického starosty Jozefa Heretíka jeho záměr vychází z územního plánu města, které tam ovšem nevlastní žádnou parcelu. „Dokument počítá s tím, že v místě vznikne lesopark, a neuvažujeme o tom, že bychom ho měnili. Teď je nutné uvést pozemek do původní stavu, a jestli tam bude chtít pan Slezáček opravdu uskutečnit svůj záměr, bude čistě na něm," poznamenal Heretík.

Vlastník většiny parcel si za svým plánem, jak prozradil Vyškovskému deníku Rovnosti, dál pevně stojí. „Nejsem však jediným majitelem. Ale doufám, že lesopark v Ivanovicích vytvořím. Pro lidi tak vznikne nová možnost, kde trávit volný čas. Teď v podstatě nemají kam chodit," je přesvědčený Slezáček.

Podle něj má lesopark vzniknout na ploše o velikosti pěti až šesti hektarů. Začne za Družstevní ulicí a sahat bude k horizontu za městem. „Výsadbu trávy a dřevin by měla zajistit dodavatelská firma, která nyní pozemek zaváží. Pracuje pro Báňský úřad, který tam v minulosti těžil," doplnil Slezáček.

Zřejmě už za rok

Kdy přesně lesopark v Ivanovicích vyroste, to zatím nedokázal říct. Potvrdil však Drobílkova slova, že letos by mělo být území zavezené. „Park by mohl začít vznikat příští rok, pokud všechno půjde dobře," odhadl.

Zároveň zmínil, že se pravděpodobně brzy dočká demolice i bývalá cihelna, kterou spolu s pozemky získal před několika lety v restituci a je trnem v oku místních. Před časem o ní mluvil jako o danajském daru, se kterým má hlavně starosti. „Teď na tuto akci připravuji dokumentaci," potvrdil Slezáček.

Kvůli celému prostoru dokonce vedl i soudní spor se správkyní konkurzní podstaty. Po jeho ukončení vyšlo najevo, že cihelna je zatížená dluhem a Slezáček mohl podle svých slov začít s místem něco podnikat, až dlužnou částku ve výši sto třiceti tisíc korun zaplatí.

Informace o možnosti vzniku lesoparku obyvatele města potěšila. „Něco takového tady určitě uvítáme. Moje dcera má malé dítě, se kterým tam určitě bude ráda chodit na procházky," svěřila se například Vladimíra Gregorová.