Ve Vyškově, Bučovicích a Slavkově mají politici o složení na radnici poměrně jasno, jinde už se podoba koalic také konečně rýsuje. O staronové koalici rozhodli už i v Rousínově.

„Budeme pokračovat ve stejném koaličním složení jako poslední čtyři roky. KDU – ČSL má tedy čtyři mandáty, sociální demokraté tři, SNK Rousínov pro lidi dva a ODS jeden mandát. S ostatními politickými stranami do rady města nepočítáme,“ informoval starosta Rousínova a lídr vítězných lidovců František Havíř.

Ani ostatní strany nechce ale vedení města odsouvat na druhou kolej. „Nicméně s nimi vyjednávám a nabízím jim místa v nejrůznějších výborech a komisích. Zatím jsem nedostal ale žádnou odpověď,“ připomněl starosta.

Koalice v Rousínově už je tedy jasná. Kdo bude vládnout úřadu a kdo kterému výboru, se veřejnost dozví příští týden na veřejném zasedání. „Ustavující zasedání se koná ve středu 10. listopadu v sedmnáct hodin,“ zval Havíř.

Radost ze staronové koalice nicméně nemají zástupci ostatních stran. „Nelíbí se nám, že bychom v radě města neměli být. Pochopitelně chceme mít možnost řešit, co bude ve městě dál. Budeme ale v zastupitelstvu. Starosta Havíř nám nabídl možnost mít předsedu kontrolního výboru, ale s tím nesouhlasíme. Víme totiž, jaká je jeho funkce. Prakticky nic neovlivňuje,“ vyjádřil se třeba nový rousínovský zastupitel Jiří Lukášek (Pro Rousínovsko).

Nečekaný odchod

Zbraně proto neskládá. „Budeme usilovat o to, abychom byli v jiných klíčových výborech,“ doplnil Lukášek. Karty osudu naopak zamíchaly jednáními předních politiků v Ivanovicích na Hané. Jak už redakce Vyškovského deníku Rovnosti informovala, horký kandidát na starostu a devětapadesátiletý místostarosta Vojtěch Baláš (bezpartijní za KSČM) v neděli ráno náhle zemřel.

Působil v čele města jako místostarosta bezmála dvě volební období a v komunálních volbách v Ivanovicích získal letos největší počet preferenčních hla­sů. O jeho dalším působení na radnici nebylo pochyb, protože komunisté ve městě zvítězili na plné čáře. „Je to pro nás velká rána a změní se to podstatné. Zemřel nám kandidát na starostu. Je to ještě velmi čerstvé a zatím ještě nikdo neměl sílu znovu obnovit jednání,“ prohlásil lídr ivanovické KSČM Jaroslav Sláma, který neskrýval smutek nad Balášovým náhlým odchodem.

Do zastupitelstva by měl kvůli jeho úmrtí postoupit za KSČM šestapadesátiletý skladník Jan Rosák. V Ivanovicích přitom bylo všechno poměrně jasné.

Vedení města se totiž už v minulém týdnu prakticky dohodlo na netradiční podobě budoucí vlády. Z pěti stran, které se dostaly do zastupitelstva, by všechny mohly mít svého zástupce v pětičlenné radě města.

O vedení města by se nicméně mělo rozhodnout příští pondělí 8. listopadu, na které současný starosta Josef Lysák (ODS) svolal ustavující zasedání nově zvoleného zastupitelstva.

Podle některých lídrů je ale možné, že se datum ještě nakonec změní. „Vůbec netuším, jak se jednání budou vyvíjet dál. Už jsme se dopředu dohodli a vítězní komunisté navrhli nové uspořádání radnice. Odchodem Vojtěcha Baláše se nicméně leccos změní,“ myslel si lídr ivanovických lidovců Vlastislav Drobílek.

Ten nicméně vyjádřil podporu současné hlavě města. „Myslím, že na radnici by měl usednout znovu současný starosta Josef Lysák, který teď jako jediný má přehled o tom, co se děje, do čeho se vložily peníze i v čem se má pokračovat. Je možné, že ustavující zastupitelstvo ještě přesuneme. Podle zákona máme ještě čas,“ připomenul Drobílek.

Podle starosty Ivanovic na Hané se ale zatím nic měnit nebude. „Zatím termín přesouvat nebudeme a nebudou ani žádná další jednání. Tato událost nás všechny pochopitelně velmi zasáhla. Dalším jednáním se budeme věnovat až po důstojném pohřbu Vojtěcha Baláše, který se uskuteční tento pátek,“ vypověděl Lysák.