Jednou z možností je ivanovická, která byla před několika dny slavnostně otevřená. „Oslovila jsem vedení města s tím, jestli s námi počítají. Na odpověď mají ze zákona třicet dní. Pokud bude kladná a stanoví nám podmínky, vynasnažíme se jim vyhovět. V opačném případě budeme muset přijít na jiné řešení," řekla starostka Hoštic-Heroltic Naděžda Suchomelová.

Jednou z možností je podle ní napojení na vyškovskou čistírnu. Pokud by nevyšlo ani to, mluví se o vybudování vlastní. „To by ale znamenalo oznámit změnu krajskému úřadu, změnit územní plán a udělat projekt," vysvětlila Suchomelová s tím, že by šlo o běh na dlouhou trať.

Konečné rozhodnutí, kam kanalizaci napojit, bude nicméně na zastupitelích. Jak starostka podotkla, přihlížet budou mimo jiné k finanční náročnosti.

To museli například i v sousedních Křižanovicích, kde se ve finále rozhodli pro napojení na Vyškov. „Ale dojde k tomu, až budeme mít peníze. Samostatnou čistírnu bychom si nemohli dovolit," sdělil křižanovický starosta Věroslav Křetínský s tím, že vesnice původně plánovala připojení k okresnímu městu společně s Topolany a právě Hošticemi-Herolticemi.

PAVLÍNA VÁŽANOVÁ