Kino Ivanka v Ivanovicích na Hané dosud promítalo dvakrát týdne. Od nového roku už to však platit nebude. Radnice na provozu kina ročně tratí statisíce korun, a tak od ledna bude kino přístupné filmovým nadšencům jen ve středu.
Ivanovická radnice se k tomuto kroku rozhodla kvůli úsporám. „Náklady na provoz kina jsou stále vyšší, ale návratnost naopak klesá. Lidé do kina příliš nechodí, stává se, že na představení nepřijde vůbec nikdo,” uvedl starosta města Jozef Heretík.
Dosud doplácelo město na provoz kina kolem čtyř set tisíc korun ročně. „Celkové letošní vyúčtování ještě nemám k dispozici, ale v letošním roce počítal rozpočet města s částkou 389 tisíc korun na celkový provoz kina, loni to bylo dokonce 431 tisíc,” vyčíslil náklady starosta.
Většinou prázdno
Statisícové náklady se však na počtu návštěvníků nijak neprojevují. Podle vedoucího ivanovického kina Františka Němce chodí na většinu představení pouze kolem deseti lidí. „Jsou výjimky, jako film pro děti Šmoulové nebo třeba komedie Muži v naději, na které přišlo přes sto padesát lidí. Na druhou stranu jsme ale jenom v listopadu třikrát nehráli, protože nikdo nepřišel,” popsal situaci Němec.
Právě filmy pro děti jsou poslední, o které mají lidé zájem. „Děti jsou vděčné publikum, chodí v největším počtu. Komedie Muži v naději uspěla hlavně proto, že měla velkou reklamu a že si ji jako český film nemohli diváci předem stáhnout,” vysvětlil úspěch filmů Němec.
Než radnice přistoupila k radikálnímu omezení provozu, zkoušela nejdřív jiné možnosti. „Nabídli jsme divákům akci jedna plus jedna vstupenka zdarma, ale kýžený efekt to nepřineslo. Také jsme zvažovali změnu promítacích dní ze středy a neděle na pátek a sobotu, tou dobou ovšem bývá hodně jiných akcí a nechtěli jsme, aby se s nimi promítání krylo,” vysvětlil starosta.
Konečným výsledkem tedy je stažení promítání pouze na středeční představení. O kolik přesně se tím sníží dosavadní náklady města na provoz kina, zatím není jasné. „Částka bude určitě nižší, ale její přesnou výši zatím nedokážu odhadnout. Rozpočet na příští rok dostane svou konečnou podobu až v březnu,” upozornil starosta.
Kino zachovají
V jednom má ovšem vedení města jasno. „Rozhodně chceme kino ve městě zachovat. Neradi bychom šli cestou jiných menších měst, která kina kvůli nákladnosti zrušila. Je potřeba ve městě zachovat určitě kulturní vyžití,” ujistil Heretík.
Vedoucí kina Němec je přesvědčený, že osud kina závisí především na Ivanovických. „Záleží na lidech samotných, jestli si svou návštěvností kino v provozu udrží a nebo ho nechají svým nezájmem zaniknout,” řekl Němec.
Město se snaží pořádat v kulturním domě, kde Ivanka sídlí, další akce. „Hledáme možnosti, jak využít kulturní dům i pro jiné účely, když už ho pravidelně vytápíme a máme s ním další výdaje. Uvidíme, jaké to přinese výsledky,” dodal Heretík.
Zatímco ivanovické kino má s návštěvností problémy, slavkovské Kino Jas si na ni nemůže stěžovat. „My zatím zúžení provozu kina neplánujeme. Počet návštěvníků naopak pozvolně roste,” uvedl místostarosta Slavkova Jiří Doležel.
Slavkovské kino spadá pod správu tamního zámku. „Promítáme většinou čtyřikrát týdně s výjimkou například plesového období, kdy klesá počet představení na dvě týdně. Ořezávat program se ale rozhodně nechystáme, poslední tři roky nám totiž roste návštěvnost,” řekl ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek. Náklady za provoz slavkovského kina tak správu zámku tolik netíží. „Z personálního a provozního hlediska máme optimalizované náklady,” dodal Šilhánek.
V Bučovicích naopak už kino nefunguje spoustu let a v nejbližší době se to nezmění. „Chybí promítačka, bez které samozřejmě kino nemůže fungovat. Museli bychom pořídit videoprojektor, což je pro nás příliš drahá záležitost,“ vysvětlil už dříve bučovický starosta Radovan Válek.