Říha si postěžoval na přístup úřadu ke stížnostem místních. „Mám pocit, že městský úřad špatně komunikuje s lidmi, kteří podávají nějaké námitky nebo protesty,“ vysvětlil svůj odchod protestující zastupitel.

Jeho přesednutí mezi přihlížející lidi zaskočilo všechny ostatní zastupitele. Za nestandardní to považuje i starosta Ivanovic na Hané Jozef Heretík. „Abych řekl pravdu, to gesto jsem nepochopil. Teď zjišťujeme, zda je vůbec možné, aby zastupitel takto vystoupil z řad zástupců do pléna,“ upozornil na možné problémy Heretík.

Jakékoliv pochybení radnice přitom odmítá. „Pan Říha si stěžoval, že nedostal písemnou odpověď, vedení města však nemá povinnost na interpelace odpovídat písemně,“ uvedl starosta Heretík, který je stejně jako protestující zastupitel Říha nestraníkem za sociální demokraty.

Říha přitom uvedl, že nemá ani tak problém se současným vedením města, jako s předcházející radnicí a stálými zaměstnanci úřadu. „Problémy začaly především za minulého vedení. Doufám, že ty zákulisní praktiky z dob minulého vedení skončí a s novým se to změní a i zaměstnanci začnou něco dělat,“ podotkl Říha.

Celou záležitost spláchl

Protestní gesto Říhy má kořeny ve tři roky staré stížnosti. „Tehdy tu desítky lidí protestovaly proti některým směrům v politice tehdejší radnice. Petici nazvanou Nesouhlas občanů podepsalo čtyřiasedmdesát lidí včetně mě. Tajemník však celou zálěžitost spláchl s tím, že dokument nesplňuje petiční náležitosti,“ vysvětlil okolnosti případu Říha. Iniciátorkou petice byla Marie Hermanová. „Nedala se odmítnout a prostřednictvím právníka podala nesouhlas znovu a na toto podání už nikdy nedostala odpověď,“ upozornil zastupitel.

Podobně mluví i podavatelka stížnosti Marie Hermanová. „Odmítli to jako petici, tak jsem to podala s právníkem znovu jako stížnost. Mám dokumenty s razítky, které potvrzují, že na podatelně obce mou stížnost převzali. Přesto jsem dodnes na toto druhé podání nedostala od tajemníka odpověď,“ popsala situaci Hermanová, která redakci Vyškovského deníku Rovnosti oba dokumenty ukázala.

Tajemník ivanovické radnice Jan Kovář však tvrdí, že k prvnímu bodu stížnosti se vyjádřil a druhý bod byl nesmyslný. „První stížnost byla na recyklační drtičku, která byla v provozu asi čtyři až sedm dnů. Protože byla pouze mobilní, ani nepotřebovala stavební povolení. Na tuto stížnost jsem odpovídal jiné ženě, která podávala nesouhlas spolu s paní Hermanovou,“ tvrdí Kovář.

Druhý bod stížnosti podle něj nedává smysl. „Druhá stížnost vyjadřuje nesouhlas s průmyslovou zónou v ulici Osvoboditelů. Tam už přitom zóna dávno je. Nově plánované rozšíření průmyslové zóny směřuje na plochu, která je až za dálnicí, a ne v ulici Osvoboditelů,“ vysvětlil svůj pohled na stížnost tajemník.

Zbabělost

Bývalý starosta Josef Lysák má v kauze jasno. „To, co udělal zastupitel Říha, mě nepřekvapuje. Jeho gesto považuji za individuální zbabělost. Takovými lidmi se nehodlám zabývat, protože nemají žádné rozumné argumenty,“ uvedl bývalý starosta a současný opoziční zastupitel Lysák, který je v zastupitelstvu jako nestraník za občanské demokraty.

Říha tvrdí, že gesto bylo nestandardní, protože už to se standardními kroky vzdal. „Dělal jsem je osm let a můžu říct, že standardní kroky jsou naprosto k ničemu. Doufám, že na tohle někdo zareaguje,“ dodal.