Zchátralá a zarostlá budova z červených cihel, vysoký komín a několik dalších otřískaných objektů. To je pohled, který se nabízí všem lidem, kteří přijíždí do Ivanovic na Hané od dálnice z kopce od městysu Švábenice. Někteří ještě poznají, že se jedná o bývalou cihelnu, která je nyní ovšem v havarijním stavu. Současný majitel se už několik let snaží s objektem něco udělat. Zatím ale marně.

„Patřívala mým předkům a vrátila se mi v restituci. Je to ale Danajský dar. Jsou s ním hlavně starosti,“ uvedl před časem majitel cihelny František Slezáček.

Pozemky a dluhy

Ten by se o prostor rád postaral, ale bránily mu v tom nedořešené pozemkové záležitosti. Dlouho se prý soudil se správkyní konkurzní podstaty. „Soud skončil a tak jsem čekal na zprávu z pozemkového úřadu. V listech byly totiž nesrovnalosti. Čekal jsem několik měsíců, než vše zapsali do katastru. Potom, co bylo vše zapsané, jsem ale dostal další zprávu, která mě nepotěšila. Objevil se totiž dluh sto třicet tisíc, který tam ještě zanechaly cihelny. Až ho zaplatím, mohu teprve s budovou dál pracovat. Vše budu nejspíš asi muset řešit znovu u soudu,“ posteskl si Slezáček.

Obyvatelům Ivanovic osud cihelny také leží na srdci. Zajímá je, co s objektem bude dál a mají strach, že se budova na někoho zřítí. Budovám chybí střecha, horní patra jsou zřícená, nosné zdi rozsáhle popraskané a jsou v nich dokonce vybourané tak velké díry, že by jimi prolezl člověk. Hlavní vstup sice chrání uzamčená brána, ale boční drátěné oplocení je poškozené. Do nepochybně nebezpečného prostoru se bez potíží může dostat každý, kdo chce. „Naše malá dcera má zakázané se k tomu přibližovat. Zajímalo by mě, co s cihelnou bude,“ řekla jedna ze sousedek, která nechtěla uvést své jméno, redakce je však zná.

To, že se na pozemku každou chvíli pohybuje někdo, kdo tam nemá co dělat, potvrdil před časem i další ze sousedů. „Kolikrát tam museli zasahovat i policisté. Dokonce tam párkrát hráli hoši i paintball. Nejčastěji tam bývali hlavně Romové. Teď už je všechno, co šlo aspoň trochu zpeněžit rozkradené, takže poslední dobou je tam naštěstí klid. Co ale bude s cihelnou dál, nikdo neví. Údajně se majitel ještě soudí,“ sdělil Marcel Štěpánek.

VÍCE SI PŘEČTĚTE VE STŘEDEČNÍM VYDÁNÍ VYŠKOVSKÉHO DENÍKU ROVNOST