Expozice se nachází v nové části zoo hned za vstupem. „Jedná se o vodní nádrž s terasou a pozorovatelnou v suterénu, kde lze celoročně sledovat život pod hladinou. Návštěvníci se mimo to dozví zajímavosti o rybníkářství, rybnících a chovu ryb. Expozici jsme doplnili také o naučný film,“ přiblížila mluvčí zooparku Andrea Kroutilíková.

Výstavba expozice začala v dubnu. Nevyhnuly se jí komplikace. „Optimistické odhady mluvily o otevření v polovině července. Zdržely nás ale hlavně technologické postupy,“ připomněla investiční referentka Dagmar Nepeřená.

Ryby lidé můžou sledovat dvěma okny o velikosti zhruba 0,9 krát 1,9 metru. Zatopená plocha má čtyřiaosmdesát metrů čtverečních.

V první fázi nechali šéfové zooparku do jezírka umístit devět druhů ryb. Lidé v něm uvidí například kapry, jesetery nebo ostroretky. „Zvolit vhodnou skladbu ryb nám pomohli pracovníci rybníkářství Pohořelice. Další druhy budeme doplňovat po podzimních výlovech rybníků,“ ujistila mluvčí parku Kroutilíková.

Život pod hladinou
• Nová expozice nazvaná Pod hladinou se návštěvníkům otevírá ve čtvrtek.
• Vyšla na bezmála čtyři miliony korun.
• Lidé v ní můžou pozorovat život kaprů, jeseterů, parem, ostroretek, ouklejí, plotic, cejnků, cejnů a okounů.
• Jezírko je vytvořeno jako přírodní biotop.

Přístup pod hladinu jezírka je možný po schodech. Invalidé nebo matky s kočárky však nemusí mít strach, že by byli o pohled na rybí osazenstvo ochuzení. „Z opačné strany je rampa. Expozici jsme doplnili i o nadzemní terasu. Která nabízí pohled na hladinu a její okolí. Je plné rostlin, kamenů a kmenů, dotváří atmosféru přírodního biotopu,“ lákala Kroutilíková.

Už ve středu odpoledne mohli někteří lidé novinku vidět. Využila toho například Sára Malečková se svými dvěma dětmi. „Expozice je krásná už při pohledu z venku. Líbí se mi, že skutečně vypadá jako vytržená z divoké přírody. Je to velké oživení vstupu do zoo. Dřív tudy člověk jen rychle prošel, nyní ho hned naláká cesta pod zem. Respektive pod hladinu. Ryby jsou krásné, tak obřího kapra jsem ještě neviděla,“ byla nadšená Malečková.

Expozici pochválila i ředitelka bratislavské zoo Miloslava Šavelová. Vyškovskou zahradu zná od roku 1991. „Tehdy to byl jen malý zookoutek a já si říkala, že není možné, aby to jednou byla super zoo. Už o pár let později se začala rozšiřovat, má kvalitní expozice a je součástí Unie českých a slovenských zoologických zahrad. Vyškovské zoo fandím,“ okomentovala.

Výstavba expozice si vyžádala tři miliony osm set tisíc korun.