Sníh v minulých dnech odtál a podle toho také vypadají vyškovské chodníky. Jana Maříková z Vyškova, která si ráda dopřeje každodenní procházku, si teď připadá, jako kdyby sjížděla slalom. „Sníh je pryč a to, co zbylo po pejskařích a kuřácích, je hrozné. Neustále mezi něčím kličkuji. To už raději namrzlé chodníky, člověk alespoň ví, do čeho šlape,“ rozčilovala se Maříková.

Písek, kterým pracovníci Vyškovských služeb sypali chodníky, nebo nejrůznější odpadky a nedopalky cigaret, ale především právě psí výkaly teď hyzdí vyškovské ulice.

Odklízecí týmy Vyškovských služeb už vyrazily do akce, pořádný úklid ale plánují až koncem měsíce. „S blokovým čištěním Vyškova začínáme pravidelně poslední týden v březnu. A to proto, kdyby ještě náhodou přišla sněhová nadílka. Momentálně vyrazily naše týmy do ulic k dílčím pracím. Jedná se o takové předčišťování, než se na úklid pustíme důkladně,“ prozradil plány Vyškovských služeb jejich ředitel David Olejníček.

Blokové čištění trvá každoročně zhruba šest týdnů, nanejvýš v polovině května je město uklizené. Začíná se od těch nejdůležitějších lokalit. Tedy od centra, pokračuje se vyškovskými sídlišti a nakonec se pracovníci Vyškovských služeb zaměří na místní části města. „Nejprve dáváme dohromady pracovní harmonogram čištění. Ten nakonec schvaluje Rada města,“ řekl Olejníček.

Vzápětí podotkl, že jen letošní leden spolkl většinu peněz, které v jiných letech vystačili na celou zimu. O další prostředky tak musí žádat. „Náklady na posypový materiál, odvoz sněhu nebo třeba najeté kilometry byly letos opravdu výjimečné. Spolupracujeme s městem na základě smluv. Takže pokud je rozpočet přečerpán, žádáme město o jeho navýšení,“ upozornil Olejníček.

Zájem města o čistotu ulic je pochopitelný. „Hodně se letos solilo a štěrkovalo, úklid se provést samozřejmě musí. Zatím ale nevíme, kolik prostředků bude potřeba, nicméně jednat o navýšení budeme,“ vysvětlil vyškovský starosta Petr Hájek.

Samotné čištění skýtá každoročně několik nepříjemností. Třeba neukázněné řidiče, kteří nechají auta tam, kde bude úklid probíhat. Ti, kteří nevyslyší upozornění Vyškovských služeb, tak můžou očekávat nemilé překvapení. „Se zametacím vozem jezdí i ten odtahový. Jinak to řešit nejde. Ulice vyčistit musíme. Řidiči za odtažení pak samozřejmě musí zaplatit,“ upozornil Olejníček.

Vzápětí nezapomněl připomenout problém, který trápí většinu měst regionu. Neukáznění pejskaři. S úklidem hnědých hromádek si pracovníci vyškovských služeb příliš rad nevědí. „To se asi nikdy nezmění. Jsou lidé, kteří jdou se psem ven a sáčky na určených místech očekávají. A pak jsou pejskaři, kterým můžete dát, co chcete, ale výsledek bude vždycky nulový. Jsou také místa, kam dáme sáčky a za hodinu jsou pryč. Netuším, co s nimi lidi dělají,“ divil se Olejníček.

Svým jednáním se ale nezodpovědní pejskaři dopouští přestupku. „V tomto případě se jedná o přestupek znečištění veřejného prostranství, za který může strážník udělit blokovou pokutu ve výši až jednoho tisíce korun,“ sdělil velitel vyškovských strážníků Petr Sedláček. Všechno také záleží na počasí. Zima totiž podle všeho nesložila zbraně a meteorologové v sobotu očekávají až patnácticenti­metrovou nadílku.