Kdo vás učí jazyk? Má zkušenosti a náležité vzdělání? To by podle některých škol měly být otázky, které by si lidé měli klást, když uvažují, jaký kurz si po prázdninách vyberou. Většina škol z Vyškovska zdůrazňuje jako svoji výhodu zkušené a vzdělané učitele. V čem se ale určitě liší, jsou ceny. Byť zbývá do zahájení výuky ještě několik týdnů, nabídky mohou zájemci porovnávat už teď.

Jednou ze škol, která se prezentuje na internetu, je vyškovská pobočka společnosti Skřivánek. „Naší předností je široká nabídka kurzů. Nevěnujeme se jen angličtině, ale například i ruštině či španělštině. U angličtiny navíc máme řadu různých úrovní pokročilosti,“ uvedla koordinátorka jazykových kurzů Jana Široká.

Ta se domnívá, že výhodou školy je dobrá úroveň vyučujících. „Bereme jen ty, kteří mají alespoň pedagogické vzdělání nebo praxi. Musí mít i jazykovou zkoušku. Navíc si každého prověříme v náročném testu, kdy musí kromě výborné znalosti jazyka předvést schopnosti v ukázkové hodině,“ vysvětlila koordinátorka.

Lidé si také mohou zaplatit kurzy v Městském kulturním středisku ve Vyškově. Tam se studenti mohou učit kromě angličtiny i francouzsky a německy. „Na kurzech nechceme nijak vydělávat. Tomu odpovídá také nízká cena, kterou se nám daří držet na této úrovni i proto, že máme vlastní prostory, a nemusíme tedy platit nikomu nájem,“ řekl ředitel střediska Jiří Čepán.

Cenu ovlivňuje také minimální počet zájemců, kteří se musí přihlásit, aby pracovníci vůbec zahájili výuku. „Pokud jich není alespoň patnáct, kurz otevřeme, jen pokud se studenti domluví s lektorem, že budou platit vyšší školné,“ uvedl ředitel. Vyučování zajišťují učitelé místního gymnázia.

Ve Vyškově lidé mohou využít také nabídku rodilého mluvčího. „Učím maximálně šest studentů. Je to optimální počet, který vyhovuje mně i studentům. Navíc neplatím sekretářku a podobně. Takže si mohu dovolit učit i takto malé skupinky,“ uvedl Kanaďan Dennis Jim Zitek.

V Bučovicích a Slavkově u Brna působí jazyková škola ILC International House Brno, kde se zájemci mohou přihlásit na angličtinu. „Jsme členem mezinárodní sítě jazykových škol IHWO. Ta také provádí kontrolu kvality naší výuky. Všichni učitelé kromě toho, že musí vystudovat jazyk, také musí mít mezinárodní zkoušku,“ vysvětlila vedoucí kurzů Pavla Milerski.

Podle ní kantoři přivádí několikrát do roka mezi studenty rodilého mluvčího. „Dáváme tak možnost i začátečníkům, aby si zvykli na běžnou angličtinu,“ prohlásila vedoucí.

 

Srovnání cen jazykových kurzů

Název organizace

Počet hodin

Cena vKč

Dennis Jim Zitek

70

7 300

ILC IH Brno

70

6 500

JŠ Skřivánek

38*

3 610

MKS Vyškov

76**

2 520

* Počet hodin za školní rok

** Přibližný odhad.