U toho se věc už jednou ocitla, a to v loňském roce. Tehdy se k němu bývalý starosta odvolal proti rozsudku krajského soudu, který zmírnil verdikt Okresního soudu ve Vyškově. Uznal ho sice vinným, ale tři roky vězení se čtyřletým odkladem, dvousettisícovou pokutou a zákazem činnosti v obchodní sféře na pět let změnil na tříměsíční trest s osmnáctiměsíční podmínkou, zákaz činnosti na dobu osmnácti měsíců a odpustil mu pokutu.

Na začátku ledna letošního roku však Nejvyšší soud na základě některých pochybností, na které Piňos se svým advokátem upozornil, případ vrátil kraji. „Nařídil doplnit dokazování a znovu rozhodnout. Nový rozsudek krajského soudu už bude pravomocný, nebude mít odkladný účinek. Strany ovšem můžou podat dovolání," upozornil mluvčí Nejvyššího soudu v Brně Petr Knötig.

Vyškovský radní o svém vítězství nicméně nepochybuje. „Samozřejmě prožívám velkou satisfakci. Ještě v ruce nemám písemné rozhodnutí z Krajského soudu v Brně, ale i na základě zpráv mého advokáta si myslím, že rozhodnutí je nevratné a definitivní. Písemné potvrzení očekávám v průběhu příštího týdne, advokát nám už nicméně gratuloval," připomněl bývalý šéf vyškovské radnice, že soud očistil i druhého obviněného, bývalého člena představenstva Lubomíra Konšela.

Důvodem víc než dvouletých soudních tahanic byl podle státního zastupitelství nevýhodný prodej ztrátové sodovkárny v Tečovicích na Zlínsku z doby, kdy Jiří Piňos působil jako manažer vyškovského pivovaru. Konkrétně v roce 2006. „Případ byl ovšem promlčený už v roce 2009. Na základě rozhodnutí soudů nižší instance jsme dali dovolání k Nejvyššímu soudu, ten vydal zprávu, že nás soudili podle špatných paragrafů. Krajský soud tak rozhodl protiprávně. Dva roky jsem byl tahaný po soudech, právně to ale nebylo v pořádku. Možná to mělo skončit jinak, soud ale rozhodl jasně," zdůraznil Piňos, který znovu zopakoval, že se ničeho nezákonného nedopustil.

Obvinění pro porušení povinností při správě cizího majetku oba manažeři čelili od léta roku 2011. Státní podnik měl jejich vinou přijít o milionové částky kvůli nevýhodným transakcím. „Jsem rád, že jsme to nevzdali a bojovali až do konce. Prožil jsem několik bezesných nocí, snadné to nebylo. Nyní jsem očištěný, nemám žádný záznam v trestním rejstříku," oddechl si Piňos.

Už dřív naznačil, že kdyby se nedal na politiku, u soudu by nestál. „Od počátku jsem byl přesvědčený, že to takhle dopadne. Vím, že v představenstvech nebývají jednoduchá rozhodování, nikdy jsem ale nepochyboval, že by se dopustil trestného činu," prohlásil stranický kolega a senátor Ivo Bárek.

Kvůli kauze Piňos částečně pozastavil své působení v politice, v současnosti je radním a zastupitelem města, jinak pracuje v obchodním oddělení jedné z vyškovských firem. „Ocenil jsem, jak zodpovědně po obvinění k celé věci přistoupil. Nechtěl poškodit vyškovskou radnici a odstoupil. Vím, že existuje dohoda, kdy by měl v případě očištění jména Jiřího Piňose současný starosta místo uvolnit. Její přesné znění ale neznám. Jak se tedy bude s výsledkem pracovat, nechci předjímat," dodal senátor.

Způsob zproštění Piňose viny nicméně zaskočil jeho nástupce ve starostovském křesle Karla Goldemunda. „Je to pro mě nová informace. Nejde nicméně o moc šťastné řešení. Nejprve soud rozhodl, že se trestný čin stal. Teď ale nikdo neřekl, že Jiří Piňos je nevinný. Soud pouze konstatoval, že věc je promlčená. Kdykoliv tak může přijít někdo, kdo se bude snažit prokázat opak. Pokud ale bude chtít, bránit mu, aby se vrátil zpět na místo starosty, nebudu," okomentoval Goldemund.

Takové myšlenky poslední lídr sociálních demokratů v komunálních volbách zatím nemá. „Je to čerstvé, dávám si věci dohromady. Potřebuji několik dní, nejsem vůbec schopný odpovědět, jestli pomýšlím na posty nejvyšší. Určitě bude záležet na tom, jak se s kolegy dohodneme," doplnil Piňos.