Je sobota krátce po poledni a z topolanské situace zřejmě nikdo nemá žádnou radost. Dva tábory, na každém devět kandidátů. A dvě stě padesát oprávněných voličů, kteří rozhodnou o dalším směřování vesnice. „V osm hodin ráno byl nával, to lidé chodili jeden za druhým. Přicházejí mladí, starší. Ti, co volí pravidelně, jednoduše nechybí," připomíná členka komise Jiřina Pospíšilová.

Nakonec 160 voličů

Ač tomu možná šestice dam v komisi nevěřila, zájem je slušný. „Brzy se přehoupneme přes stovku voličů," oznamuje Pospíšilová. Nové volby jsou pouze dnes, nejde tedy o standardní dvoudenní proces. Hlasuje se od sedmi ráno do desíti večer.

Nálada v obci prý dobrá není. Na téhle sestavě ale není nic znát. Ve volební místnosti je příjemný chládek, dámy se dobře baví, pochvalují si koláčky, které jedna z nich napekla, každému voliči rády poradí. „Často přijdou, pozdraví a jen beze slov odvolí," shrnují náladu.

Mohly být doma a v parném dni odpočívat. „Do půlnoci jsem stála u jahodové marmelády. Mohla jsem jí uvařit až dnes ráno, když byl chládek," poznamenává jedna z nich.

Výsledky voleb v Topolanech
Počet voličů: 250
Přišlo k volbám: 160
Volební účast: 64 procent
- KDU-ČSL: 67,35 procenta, 5 mandátů, zvolení zastupitelé: Miroslav Ševčík, Vladimír Kudlička, Jitka Valová, Renata Pavlincová, David Ševčík
- SNK pro rozvoj Topolan: 32,64 procent, 2 mandáty, zvolení zastupitelé: Kateřina Ševčíková, Josef Zapletal
Zdroj: volby.cz

Rozchod jejích sousedů v názorech je mrzí. „Naštvaní jsou skoro všichni, ale nikdo to ve volební místnosti nijak neprojevoval. Ani k tomu není důvod. Emoce na ustavujícím zastupitelstvu byly nicméně silné, lidé odcházeli naštvaní. Když se sedm lidí nedokáže domluvit, je to problém," shodují se dámy.

Zvlášť na tak malé obci. „Jsme na rozpočtovém provizoriu, rok uteče a je to škoda," vysvětluje zapisovatelka okrskové volební komise Jaroslava Sedláčková.

Mimochodem bývalá starostka, která v roce 2006 ovládla s Hnutím na podporu dobrovolných hasičů topolanské volby. „Jsme rády, že se nás to netýká," dodává rovněž bývalá místostarostka Pospíšilová.

U urny se mezitím objevuje volič Jaroslav Pila. „Mám teď trochu jiné starosti. Splnil jsem si nicméně svou povinnost i podruhé a doufám, že pro tentokrát naposledy, a že se dohodnou," tvrdí muž.

V celé republice se o 138 mandátů ve dvaadvaceti zastupitelstvech uchází celkem 378 kandidátů. Na Vyškovsku jsou Topolanští jediní. „Hlásíme průběžnou volební účast na krajský úřad, po desáté hodině sečteme volební lístky a odvezeme je ještě v noci na vyškovský městský úřad. Určitě z nás mají radost," usmívají se dámy.

Až jako poslední

Zatímco při loňských volbách se v Topolanech ucházeli o přízeň i komunisté, dnes se voliči rozhodují jen mezi nezávislými kandidáty a lidovci. V jejich čele je i starosta vesnice. Odvolí až těsně před uzavřením volební místnosti. „Máme stopku s investicemi, s nákupy, s prodejem. Prostě s jakýmikoliv většími akcemi. Zabezpečujeme pouze to, co nám umožňuje zákon. Doufám, že se po volbách udělá jasno. Tento rok je prakticky ztracený. Nemáme rozpočet, nemáme ani schválený loňský závěrečný účet," krčí rameny starosta a lídr křesťanských demokratů Vladimír Kudlička.

Výsledek je důležitý, ale důležitější bude, jak dopadne ustavující zastupitelstvo. Takže doporučuji hodit dosavadní rozepře za hlavu a dívat se dopředu. A já ještě jednou děkuji za koláček. Jsem rád, že jsem si vzal hned dva.