„Náš Ondra se nemůže dočkat, až bude stavět sněhuláky. Téměř každý rok, když vidí, jak padají vločky, už chce obouvat sněhule a vyrazit ven. Někdy je opravdu těžké vysvětlit mu, že z tohohle množství sněhu vážně sněhuláka neuplácáme,“ říká Josef Tvrdík z Vyškova.

Dodal, že když naposledy byla bílá zima i Vánoce, byl Ondra ještě tak malý, že si nemohl sníh užít. „Letos snad sníh ještě napadne,“ doufá Tvrdík.

Otázkou, jaké budou Vánoce, se zaobírá i amatérský meteorolog a bývalý kronikář města Vyškova Vladimír Čamek. Ten si už dlouhé roky zapisuje, jaké bylo v jednotlivých letech počasí. „V letošním roce napadly tři centimetry sněhu už před svatou Kateřinou, ale brzy roztál. Mrazivá rána ovšem byla tři dny. Podle pranostik, mých zápisů a dlouholetých zkušeností, by měly být Vánoce mírné s teplotou nad nulou. To znamená bez sněhu a na blátě. Ovšem nikdy se to nedá říct s přesností. I Hydrometeorologický ústav ručí svou předpovědí pouze na tři dny dopředu,“ objasňuje Čamek.

Na Vyškovsku se podle něj sněžné zimy v posledním desetiletí vyskytovaly skutečně vzácně. Poslední pravá ladovská zima byla v roce 1987. „Ani autobusy na vesnicích nejezdily. Pamatuji si, že jsme šli z Kučerova po náledí do Bohdalic do tamější školy. Tam jsem vyučoval. Ale stejně se neučilo. Nebylo koho, protože ani žáci nedorazili. Nám se pak posmívali, že důchodci došli i po náledí. Pak se neučilo ještě dva dny,“ vzpomíná Čamek. Od té doby nikdy takové množství sněhu nenapadlo.

„Například v roce 2000 měl v zimě měsíční průměr teploty čtyři desetiny stupně Celsia. Na Štědrý den sníh nebyl. V tomto roce se objevovalo jenom pár vloček. O dva roky později bylo výjimečně chladno a sněhu bylo opravdu hodně. Bylo až minus šestnáct stupňů, ale po slunovratu se oteplilo až na plus patnáct stupňů Celsia,“ vzpomíná Čamek.

Ten uvedl, že na konci roku 2006 sníh na Vánoce také nebyl, ale napadl o pár dní později. „Moc dobře si pamatuji, že se udržel až do března. I v minulém roce byly v prosinci holomrazy až do minus osmi stupňů, ale na Vánoce sníh nebyl. Byl pouhý jeden centimetr, který se větrem rozprášil. Třicátého prosince se pak sníh objevil pouze jedno ráno, ale zase zmizel,“ objasnil Čamek.