Začátkem příštího roku si žáci ze Základní školy Tyršova ve Vyškově podle plánů zasportují v novém areálu. Těšit se mohou i na rekonstrukci sokolského hřiště, které město odkoupí. „Je to už s jeho zástupci dohodnuté, jen se vše protáhne z důvodu pandemie,“ řekla starostka Sokola Vyškov Charlotta Fialková.

Na odkoupení pozemků je v rozpočtu připravených pět a půl milionu korun. „Na projekt nového Sokolského hřiště jsou prostředky vyčleněné rovněž, s jeho finální verzí tedy počítáme ještě letos. Pokud bude možnost získat peníze z mimorozpočtových zdrojů, můžeme hřiště postavit už v příštím roce. V opačném případě se ale rozhodneme podle možností města, což zatím nelze předvídat,“ připustila vyškovská místostarostka Karin Šulcová.

Odkup už podpořili i zastupitelé. „Na pondělním zasedání ještě schválí prodej části pozemků města v sousedství sokolovny pro potřeby členů organizace,“ doplnila Šulcová.

Nové sportoviště
- žáci Základní školy Tyršova dlouhodobě postrádají vyhovující prostor pro sportování
- město odkoupí chátrající hřiště v blízkosti sokolského domu, které zrekonstruuje
- plány zdržuje krize způsobená koronavirem, možný je také odklad prací
- v blízkosti školy přitom podle plánů už letos postaví ještě sportovně relaxační areál pro školní družinu, školní klub nebo venkovní výuku

O potřebě plánů za současné situace panují mezi mnohými pochybnosti. „Co je rozběhnuté, by se mělo dokončit, ale rozhodně bych nezačínal nové investiční akce, jako je právě hřiště u Sokolského domu, kde se celkové náklady určitě nezastaví u avizovaných dvaceti milionů korun,“ sdělil opoziční zastupitel Petr Hájek.

Současný stav je častým terčem kritiky. „Každá škola, jakkoliv zaměřená, by měla mít odpovídající hřiště,“ komentovala například Veronika Sekaninová.

V současné době je však už hotová projektové dokumentace k vybudování sportovně relaxačního areálu přímo u budovy školy. „V první polovině července bude výběrové řízení na zhotovitele. Předmětem prací bude vybudování nových venkovních ploch pro školní družinu, školní klub a pro venkovní výuku se zaměřením na fyzickou zdatnost žáků. Vznikne tak workoutová plocha, hřiště pro sport a relaxaci, ale také prostor pro pěstování a zahradničení a venkovní učebna pro environmentální výuku,“ vyjmenovala místostarostka.

Součástí bude rovněž dopravní hřiště a sportoviště pro nejmladší žáky s herními prvky a pískovištěm. „Pokud půjde vše podle předpokladů, mohl by nový areál vzniknout ještě v letošním roce. Ani případné roční posunutí výstavby Sokolského hřiště by tedy pro školu a její žáky už nebylo problémem,“ dodala Šulcová.