Popisují ji jako fasciální trakci, respektive natažení břišní stěny. To umožňuje snadné uzavření i v případě většího defektu. Navíc se tak předchází komplikacím, mezi které například patří vznik opakované břišní kýly.

„Naši chirurgové tuto techniku pro obdobné zákroky využívají již téměř rok a mají za sebou jedenáct operací. Rovněž kýly řeší méně invazivní technikou MILOS a pracoviště vyškovské chirurgie je školícím centrem pro postupy s minimální zátěží na pacienty,“ shrnula mluvčí nemocnice Šárka Urbánková.

Břišní kýla může vzniknout kdekoliv v břiše mimo pupek a tříslo. Nejčastěji k ní dojde ve střední čáře břicha, kde se často nachází oslabené místo svalů nebo v oblasti jizev.

Zahrnuje vyklenutí pobřišnice a orgánů dutiny břišní. Příčinami jsou vrozená dispozice, nadváha, chronický kašel, chronická zácpa či nadměrná fyzická zátěž.

Přínosem techniky Fasciotens je především zkrácení doby samotné operace i následné rekonvalescence. „I v nemocnicích na krajské úrovni jsme pokrokoví, sledujeme trendy a také novými metodami s použitím špičkových materiálů a nejnovějšími postupy operujeme,“ dodala Urbánková.

Zavedení této metody ohlásila letos v kraji také Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. „Fasciotens využíváme na defekty větší než dvacet centimetrů a první výsledky jsou excelentní, pacienti se velmi rychle hojí,“ potvrdil účinnost tamní chirurg Vadim Prudius.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Boj o život poblíž Vyškova. Sanitka s novorozencem zůstala stát na D1

Záchranáři ze Zlína vezli novorozence do Brna. Na dálnici museli měnit kolo. | Video: Policie ČR