DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Interaktivními ruletami, pokerem a jinými videoloterijními terminály nahrazují hospodští a majitelé heren v poslední době klasické výherní automaty přezdívané jednoruký bandita nebo blikající zloději. Za online videohry totiž podle platných zákonů nemusejí odvádět vůbec žádné poplatky do městské pokladny a ani je úřady nemůžou nijak omezovat.

Například Rousínov se snaží úbytek peněz z výherních přístrojů zpomalit zrušením redukující vyhlášky. „Vyhláška z roku 2006 omezovala provoz výherních hracích přístrojů od dvaceti hodin večer do šesti hodin ráno, abychom chránili mladistvé. Jenže jak čas běží, mění se věci,“ povzdychnul si starosta Rousínova František Havíř. Podle něho bylo v roce 2007 v Rousínově osmnáct výherních přístrojů, vloni jednadvacet. Přesto z nich do městské kasy plynulo mnohem méně peněz. Přibylo totiž terminálů.

Radní se rozhodli, že zrušením vyhlášky podnikatelům uberou jeden z důvodů, proč je pro ně automat méně výhodný. Zcela jednotní ale zastupitelé nebyli. „Vyhláška má smysl, měla by zůstat v platnosti. Zároveň bychom měli tlačit na ministerstvo, aby přijalo novelizaci zákona,“ myslel si například zastupitel Pavel Švejnoha.

Jedenáct z patnácti zastupitelů ale mělo opačný názor a rozhodlo, že omezení od prvního května zruší.

Automaty ubývají i ve Vyškově. Letos už je jich o jedenáct méně. Ale kolik místo nich přibylo terminálů, radnice neví. Podnikatelé jim jejich počet hlásit nemusí. „Tyto videoloterijní terminály povoluje ministerstvo financí a obec tak z provozu těchto přístrojů nemá žádné poplatky. Veškeré poplatky z nich jdou státu,“ objasnila tisková mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Mírný úbytek o tři klasické automaty hlásí i slavkovský městský úřad. V Bučovicích zůstává počet automatů stejný, o terminálech ale úředníci přehled nemají. „Terminály město neeviduje, tím pádem neznáme jejich počty, i když při kontrolách je vidět, že jich přibývá,“ objasnila pracovnice z ekonomického odboru Městského úřadu Bučovice Radmila Červenková.

Toho, že za výherní terminály nemusejí podnikatelé odvádět poplatky městu, využije i společnost, která provozuje výherní automaty v Bučovicích. „Výherní automaty brzy převedeme na terminály,“ potvrdil jednatel firmy, který nechtěl zveřejnit své jméno.

Výherní hrací přístroje klasické konstrukce povoluje Zákon o loteriích. Podnikatelé z nich platí tři poplatky. Ze správního polovina zůstává obci a polovina se odvádí finančnímu úřadu. Místní poplatek obec stanovuje vyhláškou. Třetím poplatkem je procentní odvod z výtěžku, který se pohybuje do deseti procent.

ANKETU K AUTOMATŮM NA VYŠKOVSKU NAJDETE ZDE:

ANETA DĚDIČOVÁ