Právě Slezákové se to moc nelíbí. „Doprava by měla zůstat taková, jaká je. Vyhovuje mi, když se můžu autem pohybovat neomezeně v obou směrech," řekla Slavkovanka.

Stejný názor sdílí zhruba polovina lidí, kteří se doposud vyjádřili v anketě týkající se problematiky zjednosměrnění lokality zveřejněné na webových stránkách Slavkova. Alespoň to tvrdí vedení města. „Většinou jde o obchodníky, kdo se bojí. Obyvatelům Slavkova by změna až tak nevadila," komentoval starosta města Michal Boudný.

Přestože by opatření znamenalo větší bezpečnost, podle slov Boudného s sebou může přinést i komplikaci. „Jednosměrka je možná pouze směrem od radnice dolů na křižovatku s ulicí Boženy Němcové. Logicky by tak zhoustla doprava na křižovatce Lidické s Bučovickou, kde jsou už teď v dopravní špičce problémy," poznamenal.

S odborníkem

Než se radnice do jakýchkoliv úprav pustí, chce znát názor odborníka. „Bez něj nehodláme nic podnikat," dodal Boudný.

S myšlenkou, jejíž uskutečnění má zmírnit provoz na Palackého náměstí, se ztotožňuje například Jaroslav Kovář. Souhlasí i se směrem, který navrhuje radnice. „Alespoň nebude docházet ke zmatkům, když někdo vyjíždí z parkoviště. Auta by jednoduše vyjela v jednom směru. Rozhodně by se to tady zklidnilo," konstatoval Slavkovan.

Jak už naznačil Boudný, většího klidu se obávají místní podnikatelé. „Nemáme strach jen ze ztráty zákazníků, zjednosměrnění může způsobit potíže i našemu zásobování. Dodavatelé by to tady museli složitě objíždět. Navíc už teď zde bývají plně obsazená parkoviště, v případě změny by to myslím bylo ještě horší," je přesvědčená například Lenka Kudová ze slavkovského řeznictví.

Jiní o své podnikání obavy nemají a poukazují na další aspekt. Tím jsou nehody. „Máme obchod na rohu a každý den tady vidím nějakou kolizi nebo ťukanec. Myšlenku zjednosměrnění bych proto podpořil. Rozhodně pomůže k lepší organizaci dopravy," sdělil například Miroslav Štěrba z hodinářství na náměstí.

Provoz přímo na náměstí trápí i obyvatele Ivanovic na Hané. S velkými změnami počítat nemůžou, prochází jím silnice první třídy. „Máme ale přislíbenou její rekonstrukci. Měla by se zúžit a vzniknou parkovací místa. I na náměstí. Tím se provoz také trochu zpomalí," řekl ivanovický starosta Vlastislav Drobílek.

PAVLÍNA VÁŽANOVÁ