„Z 69 zájemců o studium na čtyřletém gymnáziu dorazilo o jednoho méně a na základě testů jsme nabídli studium třiceti nejúspěšnějším. Vyloženě slabí ale mezi uchazeči nebyli, ačkoliv se některým, jak jsme zjistili, zadání zdálo být velmi těžké," řekl Vlček.

Podle ředitele vyškovských spojených středních škol Václava Klementa byly zkoušky zajišťované ministerstvem školství možná i o něco jednodušší než ty, které budoucí studenti absolvovali v uplynulých letech. „Testovaly znalosti, které má mít žák deváté třídy základní školy, takže splnily naše očekávání. Také úspěšnost uchazečů byla průměrně velmi dobrá, někteří uspěli na 40 až 50 procent a našli se i takoví, kteří zkoušku složili na 100 procent. Nulu nebo velmi nízké procento neměl nikdo," vyzdvihl Klement.

Obecně pak podle něj stále platí, že školáci hlásící se na gymnázia dosahují lepších výsledků než ti, kteří míří na střední odborné školy. Vyplynulo to i z jednotných testů. „A dá se to vztáhnout také na naši školu. Žáci, kteří se hlásí na naše gymnázium, mají tak o třetinu lepší výsledky než ostatní," potvrdil Klement.

O uchazečích na Střední odbornou školu s Střední odborné učiliště ve Vyškově to ale neplatí. „Deváťáci, kteří u nás dělali testy, měli z celkových šedesáti od čtyřiatřiceti bodů nahoru, což je víc než padesátiprocentní úspěšnost. Přijmeme je všechny včetně těch, kteří u nás dělali přijímačky tento týden," uvedl ředitel školy Petr Hájek.