Jsou tomu tři roky, kdy se dědickému osadnímu výboru podařilo prosadit, aby se lokalita změnila na zónu, kde je povolená maximálně třicítka. „Jenomže řidiči rychlost nerespektují. Spěchají, zkracují si cestu například směrem na Opatovice. Loni v létě se tam stala i nehoda, naštěstí chodec vyvázl s lehkým zraněním," popsal problémy předseda osadního výboru Jiří Wasserburger.

Souhlasí s ním obyvatelka Dědic Michaela Jakubová. „Bydlíme nedaleko hřiště. Když byly děti malé, hodně jsme si tam chodívali hrát. Už tehdy auta třicítku absolutně nerespektovala. Také nyní, třeba když sedíme na zahrádce, je to nepříjemné," poukázala Jakubová.

Vyškovští strážníci letos v Potoční měřili asi čtyřikrát a vždy podle velitele Petra Sedláčka narazili na někoho, kdo jel rychleji, než měl. „Přestože se osmdesátkou nebo stovkou neřítili, i tak při posledním měření hned tři řidiči překročili rychlost, a to o dvacet a víc kilometrů v hodině. Dopravu je tedy v místě opravdu nutné zklidnit," potvrdil šéf strážníků.

V minulosti Dědičtí nechali do ulice nainstalovat retardéry, to se ale jejím obyvatelům nelíbilo. Na myšlenku udělat cedule, na kterých budou děti žádat řidiče, aby zpomalili, Wasserburgera přivedl muž, který se do obce přistěhoval z Anglie. „Podle něj jsou takové tabule ve světě běžné. Nápad se zalíbil nejen mně, ale i celému osadnímu výboru. Dnes už jsou cedule vyrobené," usmíval se předseda osadního výboru.

K instalaci má dojít v nejbližších dnech. „Minimálně na Vyškovsku nic takového není. Děti, které na značkách řidičům se vztyčenými palci děkují, jsme si vytipovali na dětském dnu, který se v Dědicích konal poslední prázdninový víkend. Rodiče souhlasili, a tak jsme se pustili do focení. Do pozadí fotografií se nám tak dostala i sanitka a členka městské policie, které na dnu byly. A to myslím dodává ten správný efekt," zhodnotil Wasserburger.

Mezi rodiči, kteří se nápadem nadchli, je i Jakubová. Právě její dcera je jednou z šestice dětí, které se ze značky usmívají. „Protože bydlíme blízko, proti focení jsem nic neměla. A dcera byla ráda, že se jde fotit, že se něčeho účastní a samozřejmě také že bude na značce," komentovala Jakubová s tím, že věří, že projekt bude efektivní. „V některých městech měli papírové policisty a řidiči také zpomalili, takže okolí u cest vnímají," myslí si.

Jedním z takových řidičů je například Vyškovan Richard Němec. „Přiznám se, že ne vždy rychlost dodržuji. Nápad se mi ale líbí. Je pravdou, že přinejmenším zaujme. Navíc fakt, že jsou na značkách děti, může leckterým vstoupit do povědomí a rychlost skutečně dodrží. Uvidíme, jak budou cedule zřetelné a jasné," ocenil snahu Němec.

Na druhou stranu ale i šéf strážníků uznal, že značka může odvádět pozornost. Místo soustředění na jízdu si budou prohlížet děti. „Samozřejmě to úplně vyloučit nejde. Osobně jsem třeba odpůrcem billboardů u dálnic. Tam jde pozornost úplně stranou a vzhledem k vysokým rychlostem to může mít fatální následky," řekl Sedláček.

Protože však mají motoristé v Dědicích jet podstatně pomaleji, neohrozí to podle něj tolik ani je ani okolí. „Navíc co se týká zkušeností ze západu, tam je to zcela běžné. Jestli značky zafungují i v Dědicích, je otázkou. Ale každý řidič, který zpomalí, je úspěch, takže proč to nevyzkoušet," dodal šéf vyškovských strážníků.