„Nedokážu pochopit, proč novela vznikla. Podle mě je to zasahování do samosprávné činnosti obcí. Dosud všechno fungovalo bez problémů a jednoduše: žádost o dotaci se projednala na zastupitelstvu a v případě schválení se vypracovala jednoduchá smlouva s žádající stranou. Novela zákona nyní ale přesně vymezuje postup, jakým se má o dotaci žádat, a všechny administrativní kroky, co pak mají následovat. Jen smlouva o zpětném vyúčtování má tři stránky," poukázal starosta Otnic Pavel Prokop.

Novela vešla v platnost 20. února. V Otnicích už podle ní museli postupovat například při žádosti o dotaci otnické farnosti na opravu střechy fary nebo na posezení u cimbálu, které o velikonoční neděli pořádali zahrádkáři. „Nezbývá nám ale, než se novými pravidly řídit, jakkoli je to pro obecní úřady i pro spolky zbytečné papírování. Porušení novely je totiž správní delikt, za který, když na něj přijde auditor, následuje pokuta," zdůraznil Prokop.

Nová norma platí stejně pro velké město jako malou vesnici. Jak ale upozorňují starostové, na vesnici každý vidí, jestli a jak se dotovaná akce uskutečnila, a zastupitelé a žadatelé se zpravidla znají.

A mají k sobě důvěru. „Jde většinou o pár tisíc korun. Podobná pravidla mají nějaký smysl spíš na městských úřadech nebo magistrátech, kde jde třeba o statisíce. My jsme se jim letos ještě vyhnuli, protože jsme stihli všechny žádosti vyřídit před tím, než novela začala platit. Ale příští rok už se podle ní budeme muset řídit. Stejně jako organizace, které nás žádají," naznačil starosta Heršpic Jiří Ziegler.

Novela například zavádí rozdělení dotací na tři tipy: programové, individuální a ty poskytované na základě zákona. Pro ilustraci: u programové dotace je poskytovatel povinný zveřejnit program minimálně třicet dní před počátkem lhůty pro podání žádostí jednotlivých zájemců. V programu musí být obsažený účel použití peněz, předpokládaná oblast užití, termín pro podání žádostí.

Nesmí chybět okruh možných žadatelů a kritéria hodnocení žádostí. „Stačí, abychom podmínky trochu špatně odhadli, a někdo už se do nich nevejde," poukázal Ziegler.

Vyškovské Mateřské centrum Radost letos ještě o žádné dotace město nežádalo, ale už nyní ví, že je čeká opět o něco náročnější proces. „Už tak je kolem každé dotace hodně běhání, vyřizování a papírování. Změna zabere určitě ještě víc času. Nehledě na to, že se nejspíš i oddálí doba skutečného přijetí peněz: už dnes to trvá několik měsíců. Bude to pro nás složitější a víc zatěžující, stejně jako pro město. To nám naštěstí vychází vstříc," ocenila vedoucí organizace Iveta Chaloupková.

Právní analytik Martin Glogar nicméně označil upravení a jasné vymezení všech náležitostí žádostí o udělování dotací za žádoucí. „Novela rovněž obsahuje protikorupční opatření, jejichž cílem je především zprůhlednit poskytování peněz z územních rozpočtů," komentoval právník.

Změna nevadí všem organizacím. Podle nových pravidel už poskytovali dotace třeba v Křenovicích. „Vše, co pravidla obsahují, dává smysl a nezdá se mi to administrativně až tak náročné. A je potřeba, aby poskytování bylo transparentní," zmínil třeba Oldřich Bartošek ze Skupiny historického šermu Buhurt, které letos vedení Křenovic přidělilo pětatřicet tisíc.