Už předtím meteorologové ohlásili, že dosavadní tuhé mrazy budou rychle slábnout. „Postupně bude na naše území proudit teplý vzduch od západu, který přinese od poloviny týdne i dešťové srážky a ve druhé polovině týdne další oteplování,“ uvedli na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

Srážky mají podle dosavadní předpovědi na jih Moravy ve středu postupovat od západu mezi třetí a šestou hodinou ráno. Výraznější déšť má pak následovat kolem osmé hodiny. Ustat by měl opět od západu mezi desátou hodinou dopoledne a jednou hodinou odpoledne. „Pokud jde o skupenství, půjde buď o déšť nebo déšť se sněhem, který bude na prochlazeném povrchu namrzat. Ledovka může být na některých místech silná. Během pozdějšího dopoledne a hlavně odpoledne se ale bude postupně oteplovat, takže tvorba ledovky bude ustávat,“ řekla Deníku Jitka Kučerová z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Výstraha před ledovkou od Českého hydrometeorologického úřadu.Výstraha před ledovkou od Českého hydrometeorologického úřadu.Zdroj: twitter/ ČHMÚ

Odpoledne by už měly teploty na jihu Moravy vystoupat až k devíti stupňům nad nulou. Na středeční ledovku se krajští silničáři chystají jako na jakýkoliv jiný zásah při zimní údržbě silnici. O předpovědi vědí a podle šéfa jihomoravských silničářů Zdeňka Komůrky budou technika i zaměstnanci připraveni vyjet do terénu kdykoliv. „V úterý byly posádky sypačů v terénu zhruba už od dvou hodin ráno. U ledovky nelze specifikovat nejhorší úseky nebo úseky, kde se tvoří nejdříve nebo nejvíce. Záleží vždy na směru, odkud změna počasí přijde a na teplotě. Z pohledu údržby v tomto případě bývá nejhorší stav na silnicích, které jsou udržovány inertním posypem,“ upřesnil Komůrka.