Přesný termín senátních voleb zatím prezident republiky nevyhlásil, ale očekává se, že připadnou na polovinu října. V senátním obvodě Vyškov bude svůj post obhajovat Bárek, který v horní komoře sedí už dvanáct let.

V předvolební kampani bude voličům připomínat, co udělal za posledních šest, respektive dvanáct let pro region. „Mojí prioritou nadále zůstává životní prostředí, kterému jsem se věnoval a hodlám oblasti zůstat věrný také v dalších letech. Máme nové programové období, jsem členem Řídícího výboru Operačního programu Životní prostředí, takže chci dál pomáhat s žádostmi měst a obcí nejen na Vyškovsku, ale v celém Jihomoravském kraji. Jedná se zejména o projekty na čištění odpadních vod," připomněl senátor Bárek.

S bojem proti byrokracii chce za Vyškov a část Brna-venkova kandidovat také komunistický uchazeč Zdeněk Koudelka z Bučovic.

Podle předsedy okresního výboru Filipa Zachariáše ho na konci března ústřední výbor strany potvrdil jako kandidáta. Objíždět plánuje velká města regionů i některé větší vesnice. „Lidé jsou dnes méně svobodní než za totality. Proto jdu do voleb se svým celoživotním pohledem na věc, jde mi především o zjednodušení administrativy ve státní správě," naznačil bučovický zastupitel Koudelka.

Oficiální nominace pro obhajobu mandátu se už dočkala také stávající senátorka Marta Bayerová. Na senátní volby zatím příliš nemyslí. „Nyní se soustředíme především na volby do Evropského parlamentu, teprve po nich bude čas udělat si plán pro volby do Senátu," řekla senátorka Bayerová.

Volební obvody
54 Znojmo
Současná senátorka: Marta Bayerová (KSČM)
57 Vyškov
Současný senátor: Ivo Bárek (ČSSD)
60 Brno-město
Současný senátor: Miloš Janeček (ČSSD)
81 Uherské Hradiště (zasahuje východní část Hodonínska)
Současná senátorka: Hana Doupovcová (ČSSD)

Ústřední výbor KSČM ji do voleb poslal přesto, že komunisté ze Znojemska navrhovali Petra Krátkého. Nominaci Bayerové ale prosadili při jednání výkonného výboru zástupci Plzeňska a Ústecka a její kandidaturu vedení strany podpořilo. Znojemští komunisté jsou s Bayerovou dlouhodobě rozhádaní, ale stále se nevzdávají myšlenky, že ještě postaví svého kandidáta. „Svůj návrh jsme předali na ústřední výbor a čekáme, jak to dopadne," sdělil ve čtvrtek okresní předseda KSČM Miroslav Vlašín.

Představitelé dalších stran ze Znojemska zatím s nominacemi nespěchají. „O kandidátovi i o tom, zda půjde o vlastní nominaci ODS nebo společného kandidáta více stran, stále intenzivně jednáme. Jasno by mělo být každým dnem," prohlásil okresní předseda občanských demokratů na Znojemsku Pavel Kovařík

Podle politologa Lubomíra Kopečka je nyní ODS podobně jako TOP 09 v pozici malé strany.

Naznačil, že oslovují podobnou skupinu voličů. „Proto by zvlášť v obvodech, kde nemají dlouhodobou podporu, měli zvážit spolupráci. Nebo alespoň dohodu, že nebudou nasazovat kandidáty proti sobě," komentoval Kopeček. Brněnský senátor Miloš Janeček zatím jasno nemá, stejně je na tom jeho stranická kolegyně Hana Doupovská, která je senátorkou za obvod Uherské Hradiště, kam spadá část Hodonínska. Za posledních šest let se Janeček věnoval akcím s tělesně postiženými.

Lidovci i TOP 09 v Brně už mají kandidáta vybraného, ale jména ještě neschválilo celostátní vedení stran, proto je nezveřejnili. „Oslovili jsme známého odborníka, který není členem strany. Považujeme to za vhodnou cestu, přestože naši kandidáti dosud neuspěli," řekl krajský manažer strany Petr Štědronský.