Dobrovolníci nahlašují černé skládky a čistí okolí. Vybaveni pytli na odpadky nenacházejí jen běžné smetí. „Někdy nás překvapí, co v křoví najdeme. Byl to například fritovací hrnec, okna, umyvadlo, kola od traktoru, ale i vibrátor,“ uvedl jeden z dobrovolníků v Louce na Hodonínsku Petr Dvorský.

Podle něho rozházeného smetí ubývá. „Nejnáročnější pro nás byl první ročník, kdy jsme odpadem naplnili skoro dva celé čtyřtunové kontejnery a tři malé vlečky. Všechny nás ale potěšilo, že při druhém ročníku našli dobrovolníci už jen necelou třetinu tohoto množství,“ dodal.

Úklid už podruhé organizuje také brněnský magistrát. „Loni jsme byli uklízet na Červeném kopci a našli jsme několik černých skládek. S matracemi i pneumatikami. Letos se vydáme na stejné místo, abychom zjistili, co se za rok změnilo,“ uvedla Kateřina Pavlíková z oddělení strategického plánování brněnského magistrátu.

Očistu vybraných lokalit v Břeclavi pod vedením tamního oddílu spolku Brontosaurus už mají letos za sebou. Odpadky sbírali v sobotu 24. března.

Loni se k nim přidal břeclavský místostarosta Jaroslav Válka. Město ale na akci jinak nepřispělo. „Ve vedení města jsme úklidovou akci letos vůbec neřešili. Neuvědomuji si, že bychom ji finančně podporovali z rozpočtu,“ řekl Válka.

Starosta Pavel Dominik si přesto pochvaluje, že se v Břeclavi najdou lidé, kterým není lhostejné, jak město vypadá. „Kdyby se každý choval, jak má, a uklízel si průběžně, tak by takové akce vůbec nemusely být,“ konstatoval.

Do úklidu se už tradičně zapojují radní v Hnanicích, obci u rakouských hranic na Znojemsku. „Letos jsme se přihlásili už potřetí. Zpravidla se sejde kolem dvaceti až třiceti lidí, rozdělíme se do skupin, projdeme celou obec i nejbližší okolí. Soustředíme se na místa, kde víme, že bude úklid potřeba,“ uvedl starosta Martin Dvořák.

Jarní úklid v Blansku každoročně organizuje student Martin Matuška. „Zatím se přihlásilo pár lidí. Snad to nedopadne jako loni, kdy nikdo nemohl a uklízel jsem sám,“ doufá Matuška. V Blansku jeho skupina vyčistí zahrádkářskou oblast a okolí hřiště.

Nejčastějšími nálezy jsou věci každodenní potřeby. „Třeba plastové lahve, fólie a igelitové tašky, které se snažíme třídit. Výsledky jsou vidět hned,“ řekl dobrovolník Dvorský z Louky.

Za minulý rok se díky aktivitě zapojených dobrovolníků zbavila města, obce a volná krajina celé republiky 1634 tun povalujícího se odpadu. Účastníci vytřídili na 377 tun skla, plastu a papíru. Zapojilo se přes 96 tisíc lidí.
 

ANNA KLÍMOVÁ PROCHODILA VŠECHNY KOUTY IVANOVIC. TVRDÍ:
Uklízení nás čeká víc než dost


Anna Klímová, organizátorka úklidu v Ivanovicích na HanéIvanovice na Hané - Černé skládky a nepořádek. To jsou dva hlavní důvody, proč vznikla akce Ukliďme svět, ukliďme Česko. Důležitá je účast dobrovolníků, kteří úklid v blízkosti svého bydliště zajistí. Jednou z nich je Anna Klímová z Ivanovic na Hané na Vyškovsku. „Dozvěděla jsem se, že u nás tuto akci nikdo neorganizuje, tak jsem se rozhodla to udělat,“ vysvětluje ivanovická organizátorka akce.

Jak jste se o uklízecí akci dozvěděla?

O akci jako takové jsem se dozvěděla z médií. Tady to nikdo nedělá, proto jsem se do toho pustila.

Co vás motivuje k tomu uklidit Ivanovice?

Motivací je pro mě nejen úklid našeho města, ale i osobní důvody. Například seznámit se s dalšími lidmi. Bydlíme v Ivanovicích třetí rok a moc lidí tady pořád ještě neznáme.

Kdy se úklid v Ivanovicích uskuteční?

Akce se koná sedmého dubna od devíti hodin ráno. Sraz je na Palackého náměstí a podle počtu účastníků se rozejdeme na konkrétní místa, která je potřeba uklidit. Paradoxně jsme zatím našli nejvíc nepořádku v blízkém okolí sběrného dvora. Nějaké lokality jsme hledali teď o uplynulém víkendu. Prošla jsem i místa, o kterých jsem dosud nevěděla, že existují, ale další černé skládky jsem nenašla.

Kdo další s organizací pomáhá?

Akci organizuji společně s manželem. Nahlášených je asi deset lidí, ale kdokoli může přijít i v den akce.

Jak se k úklidu staví město?

Město nám vyšlo vstříc, ivanovický starosta nám přislíbil materiální pomoc, například zajistit pytle a rukavice. Ze strany města cítím velkou ochotu tuto akci podpořit.

ELIŠKA KOUKALOVÁ, TOMÁŠ SMUTNÝ