V dobách své největší slávy býval nepřehlédnutelný nejen svým uměním na kurtě, ale i typickou ryšavou kšticí. Bývalá světová tenisová jednička Jim Courier, kterého zdobí tituly z French Open 1991 a 1992 a Australian Open 1992 a 1993, přijel dnes na krátkou návštěvu do České republiky. Dva dny bude oficiálním hostem 15. ročníku challengeru UniCredit Czech Open v Prostějově. „Jsem tady i se svým bratrem, rádi bychom toho stihli co nejvíc. Snad se trochu podíváme i po Praze,“ naznačil sedmatřicetiletý tenista.

Do Slavkova u Brna přijel na golfový turnaj, kterého se zúčastnili mimo jiné i světový sprintér Carl Lewis, ale i české celebrity Jiří Bartoška, Antonín Panenka, Bára Štěpánová, nebo Marek Eben.

Byl jste už někdy v České republice?
Ne, je to moje první návštěva. Těším se, co tady všechno uvidím. Hodně jsem toho o vaší zemi slyšel od kamarádů tenistů, taky od Richarda Krajicka. A teď jsem přijel vlastně na pozvání Karla Nováčka, s tím jsme hodně dobří kamarádi.

Jaký tady máte program?
Je to hodně nabitý. Teď golfový turnaj ve Slavkově, večer jedeme do Prostějova na nějakou slavnostní párty. No a v sobotu tam odehrajeme exhibiční čtyřhru s Krajickem, Novákem a Nováčkem.

Jak tipujete, že čtyřhra dopadne?
Samozřejmě, že vyhrajeme! Ale o výsledek přece vůbec nejde. Chceme si to hlavně užít a pobavit sebe i diváky.

Hráváte pořád ještě tenis?
Jasně, hraju často. Udržuju se tím v kondici. Taky se na mě podívejte, jakou mám pořád figuru! (smích) Letos už jsem odehrál osm veteránských turnajů, to mě moc baví. Setkáváme se tam všichni z té naší generace – Pete Sampras, Petr Korda, Michael Chang, nesmí samozřejmě chybět ani John McEnroe.

Jak často si zahrajete golf?
Jenom sporadicky, párkrát do roka. Ale teď jsem hrál čtyři dny po sobě, od soboty do úterý, tak uvidím, jestli to bude poznat. Ale nevím, protože u mě platí, že čím víc hraju, tím je to horší. (smích)

Jaký máte hendikep?
Celkem slušný – 2,2.

Jak si teď užíváte tenisového důchodu? Máte hodně volného času?
Nemám vlastně žádné volno. Každý si myslí, že když skončíte s aktivní kariérou, že se potom jenom tak válíte doma a nemáte co na práci. Ale to není můj styl, neumím se nudit. Před čtyřmi lety jsem rozjel svůj byznys, zajišťujeme organizaci tenisových turnajů. Kromě toho taky občas dělám pro televizi komentátora, to mě chytlo.

Kam pojedete z Česka?
Letím hned v neděli do Paříže na mužské finále French Open.

Myslíte, že se podaří Federerovi konečně získat vytoužený titul a porazit Nadala?
Těžko říct. Tenis je nepředvídatelný sport, navíc antuka je hodně ošidná. Ale já Rogerovi držím palce, jsem jeho velký fanoušek.

Troufal byste si to s ním na kurtu rozdat?
(smích) To asi ne. Ale mám plán: počkám si, až trochu zestárne, a pak ho smetu.