Stejně jako v minulých letech, i letošní zima tak bude v kritickém úseku zřejmě znamenat velké riziko dopravních nehod.

Přestože silničáři staví každou zimu podél silnice takzvané zásněžky, které mají valící se sníh zadržet, cesta bývá často neprůjezdná. „Problém je v tom, že sníh získá na velkém prostoru pole takovou rychlost, že ho často ani zásněžky neudrží. Kdyby v polích stály aspoň nízké aleje, třeba jen z keřů, sníh by se zasekával o ně a nedostával by se v takovém množství na silnici,” myslí si Antonín Januška z vyškovského oddělení Správy a údržby silnic Jihomoravského kra­je.

Zhruba kilometr a půl dlouhý úsek byl loni v zimě několikrát uzavřený. Auta i autobusy jej musely objíždět, kvůli sněhu byla totiž silnice neprůjezdná. „Přemrzlý sníh je lehký a drží se nahoře, stačí tak jen sebemenší závan větru a už se dá do pohybu. Bohužel je to dlouhodobý problém,” povzdechl si Januška.

Obnova krajiny

Souhlasí s ním i Jiří Novotný z občanského sdružení Manner, které se zabývá obnovou venkovské krajiny. „Problém se sněhem na silnici se opakuje každoročně, krajina je tam totiž téměř holá. My jsme tam nějaké výsadby udělali, ale jejich hlavní cíl není zadržet sníh, na to je těch stromů příliš málo,” podotkl Novotný.

Manner vysadil ovocnou alej podél jedné polní cesty a na západní straně silnice zřídil dva biokoridory. „Snažíme se díky nim zvýšit úrodnost půdy, snížit následky povodní a zvýšit rozmanitost druhů zvířat i rostlin,” řekl Novotný.

Zapadávání silnice mezi Bohdalicemi a Kučerovem sněhem by podle něj aleje v polích řešit pomohly, dosáhnout jich je však podle něj téměř nemožné. „Obávám se, že kvůli vlastnicky složité situaci je to téměř nereálné. Pole mají soukromníci i družstva, a samozřejmě tam žádné aleje nechtějí, protože jim ubírají ornou půdu. Takže pokud se nerozhodnou přímo zemědělci, že s tím něco udělají, není tu moc šance na zlepšení,” podotkl Novotný.

Mezi zemědělská družstva, která v okolí silnice obdělávají pole, patří například Zemo Bohaté Málkovice. „O problému, který tu bývá v zimě se sněhem, víme, ale vzhledem k tomu, že tam máme jen asi sto metrů pole, tak o nějakém osazování vůbec neuvažujeme. Nemělo by to cenu,” řekl jednatel družstva Václav Krč. Zemědělské družstvo Rostěnice, které také u silnice obdělává pole, se Vyškovskému deníku Rovnosti nepodařilo zkontaktovat.

Loni museli silničáři uzavřít cestu mezi Bohdalicemi a Kučerovem hned prvního prosince, kdy přišla sněhová kalamita a silnice byla zcela neprůjezdná. Silničáři ji dostali znovu do provozu teprve za několik hodin.