I přesto, že dvouletá soudní tahanice skončila v jeho prospěch, o křeslo starosty pro zbytek volebního období nestojí. „Oznámil mi, že nemá zájem se na radnici na zhruba těch pět šest měsíců vracet. Že nemá smysl nastupovat do rozjetého vlaku. Nicméně mě požádal, zda by mohl být na kandidátce, která se schvalovala minulou středu. Jenže jak na výboru tak na širší členské schůzi nebyl na kandidátku zvolený," konstatoval současný starosta Vyškova Karel Goldemund.

To potvrdil i šéf místní organizace a radní Miloslav Brtníček. „Máme interní řád přípravy voleb, kterým jeho volba neprošla. Členská základna nesouhlasila s jeho zařazením na kandidátku. Jsem rád, že kauza dopadla v jeho prospěch, museli jsme však zvážit veškerá pro a proti. I když se o hlasy voličů ucházet nebude, pokud bude mít zájem, počítáme s jeho zapojením v poradních orgánech," naznačil Brtníček.

Bývalý starosta své kolegy žádal o přehodnocení podoby sociálnědemokra­tické kandidátní listiny. Poslal jim e-mail, který má redakce Vyškovského deníku Rovnost k dispozici, ve kterém kolegům naznačil, že by se i v následujícím volebním období rád veřejně angažoval. „Nechtěl jsem figurovat na prvních pozicích, žádal jsem o možnost být někde k desátému místu. Vnímám to tak, že je obava ze strany pánů Goldemunda a Brtníčka, že bych preferenčními hlasy ohrozil jejich pozice. Nic jiného v tom nevidím," prohlásil Piňos.

Důvodem víc než dvouletých soudních tahanic byl podle státního zastupitelství nevýhodný prodej ztrátové sodovkárny v Tečovicích na Zlínsku z doby, kdy Piňos působil jako manažer vyškovského pivovaru. Konkrétně v roce 2006. Jak Vyškovský deník Rovnost jako první informoval, případ, kvůli kterému se vzdal v lednu 2012 starostovského křesla, byl promlčený už v roce 2009. Trestní stíhání tak v roce 2011 vůbec nemělo začít. Krajský soud tak letos v březnu kauzu na popud Nejvyššího soudu ukončil.

Bývalý starosta se k němu odvolal proti rozsudku krajského soudu, který zmírnil verdikt Okresního soudu ve Vyškově. V obou případech ho nicméně senáty uznaly vinným.

Starosta Goldemund zopakoval, že pokud bylo jako opravný prostředek použité promlčení, tak v politické rovině je očištění Piňosova jména problém. „Podstatné je, že okresní a krajský soud shodně řekly, že se něco stalo. Nejvyšší soud pak případ vrátil na krajskou úroveň, jenže problém je v tom, že ani jeden ze soudů neřekl, že se nic nestalo. Po politické stránce to v pořádku není, za tím si stojím. Nikoho jsem však neobcházel, na nikoho jsem netlačil, schůze rozhodla jednoznačně. Nepotřebuji se obhajovat, Jiří Piňos prostě podporu neměl," upozornil starosta Vyškova.

Poslední lídr sociálních demokratů v komunálních volbách tak zůstává v obchodním oddělení jedné z vyškovských firem. „Když se můj případ vyřešil a prokázalo se, že od samého začátku bylo řízení vedené v rozporu se zákonem, dostal jsem mnoho osobních i telefonických gratulací. S tím, jak se zachovala sociální demokracie, se snažím srovnat. Přístup vyvolaný hysterií mě mrzí, nelpím na funkci, ale takový konec jsem si nepředstavoval. Na druhou stranu nyní potřebuji klid, aby se o mně nemluvilo, nepsalo, nebyly to šťastné dva roky. Opravdu jsem si své užil a počítám, že už bude jenom lépe," doplnil Piňos.

Kolotoč odvolání a dovolání v případě stíhání bývalého starosty sledoval například i opoziční zastupitel Volby pro město Radek Mikulka. „Chápu, že celé vyústění je pro Jiřího Piňose zadostiučinění. Netroufám si hodnotit podobu kandidátky ČSSD, ale právě v tom, že někdo může v budoucnu operovat s tím, podle čeho soudy rozhodly, může být zakopaný pes," řekl Mikulka.