Čekáte, že bude příští rok podobný, nebo věříte, že bude klidnější?

Já si myslím, že podobný nebude. Všechny tyto změny byly vynucené okolnostmi a museli jsme na ně nějakým způsobem zareagovat. Jsem rád, že to nebyly to žádné revoluce, jak to bohužel někdy na jiných radnicích bývá, ale byl to přirozený vývoj.

Byl uplynulý rok jiný, než jste očekával, když jste do funkce nastupoval?

Určitě. Za sebe můžu říct, že i když člověk jako radní nebo zastupitel má pocit, že o fungování města něco ví, tak po roce v křesle starosty může říct, že neví v podstatě vůbec nic. Pokud se totiž neúčastníte každodenního života na radnici, porad, sbírání informací, tak o to chtě nechtě víte jen velmi málo. A člověk, který sem nastupuje s určitými představami, je pak prostě musí korigovat. Já se často ani nedivím některým dotazům, podnětům a připomínkám zastupitelů, protože z jejich pohledu je ta situace podstatně jednodušší.

Podařilo se vám i přesto dosáhnout toho, co jste chtěl?

Řekl bych, že ano. Některé věci se podařilo rozhýbat. Myslím, že se podařilo i zlepšit komunikaci napříč radnicí, stanovit naprosto jasně zodpovědnosti, protože z mého pohledu se tady některé věci řešily příliš anonymně. Řekl bych, že to ocenili i sami úředníci. Také si myslím, že se nastartovala výrazně jiná kvalita komunikace s opozicí a tím pádem i celým zastupitelstvem. Jsem hrdý na to, že veškerá loňská hlasování byla svým způsobem hladká, zasekli jsme se jen na dvou kontroverzních bodech, a těmi byla tenisová hala a pamětní deska odsunutým Němcům.

Jaké jsou konkrétní věci, které vás potěšily?

Jsem rád, že veškeré investiční akce, které byly v loňském roce připravené, se podařilo dokončit nebo s nimi začít. Výjimkou je plánovaná okružní křižovatka na sídlišti Osvobození, ale to je věc, kterou město neovlivní. Jsem také rád, že se podařilo sestavit vyrovnaný a myslím, že i velmi rozumný rozpočet.

Všechno se ale určitě nepodařilo…

Bohužel, to je pravda, ale to souvisí jak s chodem úřadu, tak jinými okolnostmi. Člověk, který do toho nevidí zevnitř, to nechápe. Na radnici přicházejí peníze z různých zdrojů, jen výjimečně se ale potkají v jeden čas. Proto jsou třeba ulice často rozkopané víckrát, proto některé práce trvají déle, než by musely. Snažíme se tomu zabránit, ale některé věci bohužel nedokážeme řešit, protože řešení prostě nemají.

A kromě křižovatky na sídlišti Osvobození, co konkrétně ještě loni nedopadlo?

Jako věc, která se nepodařila, beru už mnohokrát zmiňovaná sportoviště. Chtěl bych přitom zdůraznit, že mi ani v nejmenším případě nejde o to, dělat nějaké megalomanské projekty. Chci jen, aby sportoviště musela být méně dotovaná z provozu města, aby si na sebe částečně vydělávala. To by samozřejmě přispělo do rozpočtu a ušetřilo peníze na jiné potřebné věci. Potenciál tam jednoznačně je, sportoviště jsou umístěná ve středu města, ta lokalizace je exkluzivní, bohužel jsme to zatím nevyužili a já si myslím, že se o to zatím ani nikdo nepokusil.

Ne každý zastupitel je zřejmě stejného názoru. A s tím souvisí i některé nepopulární kroky, třeba zrušení Vyškovských služeb. Nevadí vám, že vás teď lidé budou vnímat jako starostu, za kterého se to stalo?

Naopak, já jsem pyšný na to, že jsem ten starosta, za kterého se to stalo, protože se domnívám, že tento krok mělo město udělat už dávno. Spíš si myslím, že je špatně, že se to nestalo dřív.

Dalším z nepopulárních kroků bylo i zvýšení poplatku za svoz komunálního odpadu…

Tak tady naopak nejsem rád, že jsem ten, který to musel navrhnout. Nicméně jiná možnost nebyla, zdroje města jsou omezené a poplatek se dlouhodobě nezvyšoval. A když si vezmete inflaci za posledních čtyři pět let, zvýšení o osmdesát korun ji více méně pokrývá. Stejně jako my se ostatně zachovala celá řada dalších měst a obcí.