Letos ho inspirovala nejen situace na politické scéně, ale především pokřivená česká společnost. „Naše společnost je bohužel nemocná. A s léčbou je potřeba začít okamžitě,“ tlumočí hlavní poselství do nového roku křenovický kovář.

Originální péefko z kovu představuje pro tentokrát platíčko na léky. Stačí ho tak jen otevřít a každý měsíc si vzít jednu pilulku. „Je ze železa, druhá strana, na které je napsané pf 2012, je z mědi. Namísto medikamentů jsou uvnitř pochopitelně kousky železa. Přání dělám zhruba kolem třiceti. Se vším všudy mi to zabere asi tak týden,“ říká Bartošek.

Přání od revoluce

S inspirací problém nemívá. „Buď vycházím z nějakého společenského dění, nebo z něčeho, co se má stát. Když se třeba schylovalo k rozdělení Československé republiky, tak jsem se také svým názorem k rozdělení vyjádřil a z plechu vysekal tvar republiky. Přání dělám od revoluce. Začali jsme s tím ještě předtím, ale od roku 1990 jsem je posílal už i s doprovodným textem,“ vzpomíná umělecký kovář.

Vyrobit drobné přání z tvrdého kovu rozhodně není nic jednoduchého. Vzhledem k velikosti výrobku je tvorba poměrně náročná i pro ostříleného mistra kovářského řemesla. Vždycky se ale k novoročnímu přání rád vrací. I proto, že nápadů je každý rok hned několik. „Můj kolega měl ještě třeba nápad, že když je ten rok 2012, tak uděláme víčko od dvanáctistupňového piva. Dřív se to totiž do něj razilo. Skic je vždycky víc, než dojde k definitivnímu rozhodnutí,“ popisuje Bartošek.

Výstižný text letos doplňují i vtipné informace pro použití léků. Bartošek například varuje, že přípravek nesmí používat lidé přecitlivělí na poctivost nebo se smyslem pro spravedlnost. „Dcera je lékařka, tak se mně ptala, kde mám příbalový leták. Musím přiznat, že se mi psal nesmírně snadno. Jsou v něm třeba nežádoucí účinky, například nebezpečí nevolnosti a zvracení na přítomnost úplatných úředníků,“ směje se umělecký restaurátor.

Přání a doprovodný text pak posílá poštou rodině, přátelům, obchodním partnerům i známým osobnostem. Už několik let ho od něj dostává také redakce Vyškovského deníku Rovnosti.

Kraus i Klaus

Poslal ho také populárnímu moderátorovi Janu Krausovi, každoročně ho dostává i prezident republiky Václav Klaus. „Posílám mu ho už od roku 1991, kdy byl ministrem financí. V té době jsem udělal péefko se zasazenou korunou, která měla vyjadřovat naději, že republika bude mít pevnou měnu. Korunu jsem vsadil místo jedničky, aby byla ta koruna skutečně tvrdší než železo. Tehdy mi jeden známý řekl, ať to pošlu Klausovi jako ministrovi financí. On reagoval a od té doby mu vždycky jedno posílám. Ještě nikdy se nestalo, aby mi písemně nepoděkoval. Vždycky i k mému komentáři něco doplní,“ vypráví Bartošek.

Jednou mu poslal kovanou truhličku, v níž se ukrýval pomyslný poklad. „Jenže to už byl v úřadu prezidenta a už za něho leccos vyřizovali jiní lidé. A jeho ochranka měla s truhličkou problém. Volala mi a ověřovala si, zda zásilka neukrývá nějakou výbušninu. Tak jsem je ujistil, že mě prezident zná,“ směje se kovář.

PF 2011 Oldřicha Bartoška

Diagnóza České republiky je jasná. Naše společnost je těžce nemocná. A s léčbou je potřeba začít okamžitě. Proto doporučuji na každý měsíc jednu pilulku a doufám, že po těch dvanácti měsících bude terapie úspěšná. Záleží jenom na nás, zda tento přebujelý nádor z našeho života zmizí. Přál bych sobě i Vám, aby toto platíčko (i bez třicetikorunového poplatku) vskutku zabralo.