Do práce dojíždí z Brna. „Slavkov u Brna jsem znala dobře, ještě než jsem přijala místo ředitelky zámku. Už dřív jsem s organizací spolupracovala na různých projektech, takže jsem památku velice dobře znala. Když město vypsalo výběrové řízení, neváhala jsem s přihlášením," sdělila Eva Oubělická.

Podle starosty Slavkova Michala Boudného tehdy městu přišlo přes dvacet životopisů. A to i ze zahraničí. „Například z Rakouska. Odkud uchazeč pochází, jsme ale nepovažovali za důležité. Měli jsme dost náročné podmínky. Zkušenosti, znalost terénu, jazykové vybavení," okomentoval Boudný.

Nejde nicméně o jedinou organizaci, v jejímž čele stojí někdo, kdo nežije na Vyškovsku. Z Brna stejně jako Oubělická jezdí i ředitel vyškovské charity Karel Kosina. Ten se podle svých slov napřed vypracoval na jednu z vedoucích pozic v brněnské charitě. Dojíždět do Vyškova se rozhodl kvůli lepším podmínkám. „Ve vyškovské charitě jsem cítil větší potenciál pro růst. Za dobu, co ve funkci jejího ředitele působím, musím s potěšením konstatovat, že se moje představy daří plnit. Několikanásobně jsme se rozrostli. Něco takového by v Brně vůbec nebylo možné," uvedl Kosina.

Že musí dojíždět, mu nevadí. „Nijak negativně to nevnímám, navíc jsem si začal kousek od Vyškova zařizovat dům, takže ze mě možná jednou bude Vyškovan," dodal Kosina.

Stejně jako on i ředitelka Muzea Vyškovska Brňanka Monika Pelinková brala možnost nastoupit na svou nynější pozici jako velkou profesní zkušenost. „Celkově se starám o chod muzea a je to práce, která mě nesmírně baví a naplňuje. Že jsem z Brna, mě nijak negativně neovlivňuje, spojení po dálnici je rychlé, tedy samozřejmě když se zrovna něco neopravuje," zmínila Pelinková.

V tom je s ní zajedno také Oubělická. „Z Brna je to přibližně půl hodina cesty, což samozřejmě není nic hrozného," myslí si ředitelka zámku.

Podle demografa Karla Adama nicméně jde o neobvyklou zajímavost. „Spádová oblast kolem Brna je přibližně do čtyřiceti kilometrů. Z okolních menších měst drtivá většina pracujících dojíždí právě tam. Naopak z Brna do nich míří za prací opravdu zanedbatelný počet lidí," poznamenal odborník.

Podle něj ale z trendu můžou právě vedoucí posty vybočovat, protože se jedná o pozice, kde je potřeba například vysoké vzdělání a odbornost. „Třeba u ředitele nějaké organizace ve Vyškově se očekává odborná způsobilost. Největší vzdělanost je samozřejmě ve velkých městech, právě proto jsou nejspíš ve vedení některých vyškovských organizací lidé z Brna. Pravidlem to ale rozhodně není. Z dat českého statistického úřadu vyplývá, že lidé ve větších městech dávají přednost právě práci v místě bydliště," dodal demograf.