Na takzvaném Literárním podvečeru, který začne v šest hodin, budou přítomní i Dvořáčkovi příbuzní. „Akce se odehraje za účasti rodinných příslušníků a dalších hostů. Současně uvedeme nový sborník s názvem Jen tato jizva zůstala…, což je citát z vůbec první Dvořáčkovy povídky," sdělil ředitel vyškovské knihovny Vladislav Raška, který je zároveň autorem publikace.

Ta se skládá ze dvou částí. První obsahuje vzpomínky tří Dvořáčkovi blízkých lidí, například jednoho z jeho spoluvězňů, které doposud nebyly publikované. „Druhá je výrazně doplněnou a upravenou bibliografií," dodal Raška.

Dvořáček byl nejen spisovatelem, ve svém rodišti založil dětský pěvecký sbor a hudební kvarteto. Působil také v ochotnickém spolku, pro který psal divadelní hry. Nicméně byl rovněž členem ilegální odbojové organizace, dvakrát byl zatčený a rok 1945 strávil ve vězení, odkud se vrátil s podlomeným zdravím.

Právě ve vězení také napsal své poslední dílo na toaletní papír značky Men, po němž chtěl knihu Živ buď, neumírej původně pojmenovat. Zemřel 20. srpna 1945, tři měsíce poté, co se vrátil z nacistického zajetí. V nedožitých čtyřiatřiceti letech podlehl tuberkulóze, pohřbený je v Brně.