Centrum zahrnuje nejen aktivizační dílnu, ale také bylinkovou zahrádku. „O rostliny pečují sami klienti. A potom z nich vyrábějí masti. Tento týden to byla měsíčková. Pustili se už také do výroby čajů nebo džemů," popsal program ředitel vyškovské charity Karel Kosina s tím, že právě tak se snaží klienty začleňovat do běžného života.

Věnuje se jim psychoterapeut, sociální pracovník i osobní asistent. „Úplnou novinkou je pak terénní pracovník, kterého jsme doposud neměli. Pomáhá lidem přímo u nich doma, přibližuje jim také náš program, aby věděli, co všechno jsme schopní jim poskytnout. Pokud je třeba, klienta také doprovodí k lékaři," sdělil Kosina. Připomněl, že projekt je placený z Norských fondů.

Zatím osm klientů

Vyškovská charita spolupracuje s kroměřížskou psychiatrickou léčebnou. Nemocným, které propouští, doporučuje, aby vyškovské odborníky vyhledali. „V současnosti centrum pravidelně navštěvuje osm lidí. Volné kapacity ale zatím máme," vzkázal ředitel charity s tím, že ještě letos chtějí službu postupně rozšířit.

Například o chráněná pracovní místa v prádelně, kde si lidé i vydělají. „Je důležité, aby se začlenili do společnosti. Po návratu z hospitalizace jim může pomoct znovu najít smysl života a to je opět postaví na nohy. Mají pravidelný režim a navíc se setkávají s těmi, kdo mají podobný typ postižení," vysvětlil.

Podle jeho slov to se vznikem prádelny vypadá nadějně. „Ještě letos si zažádáme o dotaci. Co se týká zaměstnávání klientů, bude individuální. Záleží, co jim nemoc dovolí, ale nebude problém docházet třeba jen na tři, čtyři hodiny denně," přislíbil šéf neziskové organizace.