V polovině ledna tak už došlo k předání stavby zpět rybářům. „Práce skončily, s výsledkem jsme spokojení. Vítězná firma opravila celé opevnění odtokové strouhy. V průběhu února dojde už pouze ke srovnání povrchu. Napouštět začneme pravděpodobně na přelomu února a března,“ prozradil předseda místní organizace Moravského rybářského svazu Petr Uhlíř s tím, že sedmašedesát tisíc kubíků sedimentu představuje zhruba půl metru nánosů po celé ploše vypuštěné nádrže, která léta slouží k chovu ryb a sportovnímu rybolovu.

Uvolnění plynů

Staveniště se momentálně nechává pořádně promrznout. „Rozhodli jsme se, že nádrž necháváme přes zimu vymrznout. Důvodem je rozpraskání bahna, aby se v sedimentu uvolnily plyny a dostaly se pryč,“ vysvětlil Uhlíř.

Odbahněním rybníku se především pročistí voda. Výrazně se také omezí množení bakterií, zvedne se objem nádrže, díky čemuž budou mít ryby potřebnou hloubku a tím i lepší podmínky pro život. „Práce si vyžádaly necelých osmnáct milionů korun. Suma vzešla z výběrového řízení. Dotace ministerstva zemědělství činila třináct milionů šest set tisíc korun. Zbytek peněz samozřejmě doplácí město, které je vlastníkem rybníku. Moravský rybářský svaz Vyškov je neziskovou organizací a oba rybníky má pouze v nájmu. Spoluúčast města tak dosáhne částky převyšující čtyři miliony dvě stě tisíc korun,“ vypočítala mluvčí města Dana Bednářová.

Vedení vyškovského Moravského rybářského svazu už také ví to, co rybáře z Vyškova a okolí zajímá asi nejvíc. „Chytat by se mohlo od června. Bude fungovat jako v předešlých letech, rybáři žádné výrazné změny nebo omezení nepocítí,“ ujistil Uhlíř.

Od několikaměsíčního vybagrování nánosů bahna ve dvanáctihektarové nádrži si město také slibuje, že by se v ní v létě mohli objevit první plavci. Zpřístupnit nádrž víc lidem chtějí i samotní rybáři. „S koupáním problém nemám. Uvidíme, jak to bude fungovat v praxi, ale koupání zpravidla trvá dva až tři měsíce v roce. Když jdu na ryby, tak je to většinou ráno nebo večer, a to už se nikdo nekoupe,“ myslí si předseda vyškovské organizace.

Vyškovská radnice navíc zvažuje různé varianty jak v podobě cyklistických tras, tak i vytvoření naučné stezky. „Naučná stezka byla zatím spíš jen nápad. Poslední schůzku jsme měli s rybáři v prosinci. Tím nejdůležitějším je momentálně zpevnění cest a celkově lepší možnost přístupu cyklistů a pěších k rybníku. Nechceme žádné asfaltové cesty, ale zpevněné polní cesty. Některá místa v okolí nádrže jsou navíc podmáčená, to budeme pravděpodobně řešit dřevěnými lávkami,“ vyjmenoval místostarosta okresního města Roman Celý.

Další schůzku vedení města naplánovalo na konec měsíce. „Řešíme, kolik by nás to stálo a jaké jsou možnosti. Požádal jsem o hrubé nacenění jednotlivých prací, pak se budeme bavit dál,“ dodal Celý.

Zeleň nebo lavičky

Rybáři už nyní počítají třeba s dosud chybějícími odpadkovými koši. „Chceme oblast dál udržovat. Všem nám jde o vytvoření prostředí pro odpočinek a rekreaci. Plánujeme odpadkové koše, lavičky nebo třeba novou výsadbu zeleně,“ vyjmenoval Uhlíř.

Vyškovská radnice spolu s rybáři bude zároveň dál usilovat o odbahnění menšího z vodních děl, tří a půl hektarového Kačence I. Tam je situace s vrstvou usazenin ještě horší. Dotaci ale v loňském roce ministerstvo zamítlo. „Pokud bude vyhlášený vhodný dotační titul, určitě budeme o peníze znovu žádat,“ doplnil Uhlíř.