Kapři, amuři, tolstolobici. Hlavně tyto druhy ryb budou v sobotu k dostání u rybníka Dymák v Jedovnicích. „Od devíti hodin ráno nabídneme prodej ryb ve stáncích. Zájemci si mohou koupit také občerstvení včetně rybích specialit," uvedla za majitele rybníka Marie Julínková.

V sobotu se uskuteční také výlov Klemováku v Doubravici nad Svitavou. Začátek je v deset hodin. „Návštěvníci uvidí výlov rybníka, mohou si koupit rybu, dát si ji připravenou na grilu, k dostání bude i guláš a další občerstvení. Pro děti bude nachystaná možnost svézt se na ponících," uvedla provozovatelka rybníka Jana Opatřilová.

Doubravičtí nabídnou hlavně amury, kapry a tolstolobiky. „Možná se podaří ulovit i nějakou štiku a pstruha," doplnila Opatřilová.

Většina obcí pořádá hody jednou ročně. V Otnicích na Vyškovsku si je užívají hned dvakrát. Kostel, který v obci stojí, je totiž zasvěcený svatému Aloisovi, který má svátek v létě. Původní však nesl jméno svatého Havla, to v kalendáři připadá na 16. říjen. Slavit ho budou v sobotu Babskými hody. Odstartují ve tři hodiny odpoledne u obecního úřadu. „Sejdou se děvčata v krojích, přičemž první stárce předám hodové právo. Zazní i veršované říkání o tom, co se ve vesnici událo. Má třiatřicet slok," popsal starosta Otnic Pavel Prokop.

Po ukončení zahajovací ceremonie se průvod vydá středem k Dělnickému domu, kde na program navážou žáci školy se svým vystoupením, mužský pěvecký sbor z Dambořic i samotné stárky. „Od osmi hodin se bude konat večerní zábava, kde zahraje kapela Blučiňáci," doplnil Prokop s tím, že odpolední program je zdarma.

Návštěvníci zaplatí stokorunu právě až za večerní zábavu. „Babské hody u nás mají velkou tradici. Konaly se třeba i v sedmdesátých letech. Pak byla několik let pauza, a v posledních asi patnácti letech se je podařilo znovu obnovit," dodal Prokop.

Plná vesnice stárků a stárek bude v sobotu také v Šaraticích, kde se o půl druhé chystají na takzvané kácení máje. Akce se bude konat v kulturním domě. Lidé se můžou těšit třeba na vystoupení dětského folklórního souboru Milešováček. Odpolednem bude provázet cimbálová muzika Donava, večer je v plánu rocková zábava se skupinou Flash Rock z Kobylnic. Občerstvení připraví stárky, v režii stárků bude ochutnávka pálenek.

Opět po roce budou v sobotu v Kunštátě tradičně vzpomínat na básníka Františka Halase. Součástí šestačtyřicátého ročníku Halasova Kunštátu bude i upomínka na dalšího kunštátského básníka Ludvíka Kunderu, který by letos oslavil pětadevadesáté narozeniny.

Program zahájí ve čtyři hodiny pietní akt na kunštátském hřbitově. U hrobu Františka Halase promluví básník a publicista Petr Hruška. Poté se dění přesune do kulturního domu. „V pět hodin se zde koná setkání s finalisty celostátní Literární soutěže Františka Halase, která je určena začínajícím básníkům ve věku od patnácti do devětadvaceti let. Letos se přihlásilo pětatřicet autorů, z nichž porota vybrala deset. V sobotu zazní jejich verše a budou vyhodnoceny nejlepší z nich," uvedla Martina Hosová, předsedkyně Kruhu přátel umění, který Halasův Kunštát pořádá. Soutěž se koná každoročně od roku 1972.

Od sedmi hodin bude rovněž v kulturním domě následovat vzpomínkový večer na Ludvíka Kunderu s názvem Mění se kulisa. Dramatický text s využitím citací, vzpomínek a básní Ludvíka Kundery sestavil kunštátský výtvarník Vít Ondráček. „Text představuje významnou osobnost české kultury přesně v intencích Halasovy vlastní tvorby skromně, komorně, s důrazem na dialog. Podobně jsme se i my snažili text uchopit pro jevištní ztvárnění, a to formou scénického čtení, ve kterém vystoupí Jan Bařinka a Kristýna Znamenáčková. Básníka představí také projekce Evy Tajovské doprovázející inscenaci," řekl režisér divadla Naboso Tomáš Trumpeš, které připravený Ondráčkův text ztvárnilo.

Další víkendové tipy z okresů

ZAKONČENÍ MOTOSEZÓNY

Kdy: sobota od 12.00

Kde: molo u rybníka a lidový dům v Drnovicích (Blanensko)

Za kolik: vstupné dobrovolné

Největší tahák: exhibice mistra světa v biketrialu Vaška Koláře, akrobacie na motorce v podání Mirka Freye

DRAKIÁDA

Kdy: neděle od 14.00

Kde: na louce u kostela svatého Martina v Lulči (Vyškovsko)

Za kolik: zdarma

Největší tahák: soutěže pro děti, opékání špekáčků

O PEJSKOVI A KOČIČCE

Kdy: neděle od 15.00

Kde: Zámecký skleník Boskovice

Za kolik: 70 Kč

Největší tahák: humorně zpracované tři příběhy pejska a kočičky v podání Hravého divadla Brno

RETRO TANEČNÍ ZÁBAVA

Kdy: sobota od 10.00

Kde: sál obecní hospody v Hruškách (Vyškovsko)

Za kolik: 100 Kč bez kostýmu, 80 Kč s kostýmem

Největší tahák: módní přehlídka, hity šedesátých a sedmdesátých let