Kácíte zbytečně moc stromů a ve Vyškově ubývá zeleně. Tam, kde dřív bylo zelené město, se teď objevuje betonová džungle. I takovéto názory zaznívají v diskusi na webu Vyškova. Radnice se proto rozhodla vyjít lidem vstříc. Výsledkem je založení nového občanského sdružení, které bude mít na starosti zeleň ve městě.

Občanské sdružení ještě oficiálně nefunguje, momentálně ho schvaluje ministerstvo vnitra. „Odeslali jsme tam stanovy. Jakmile bude vznik sdružení odsouhlasený, představíme ho oficiálně i s názvem Vyškovanům. Fungovat by mělo jako oponent a zároveň partner vyškovskému odboru životního prostředí," řekl vyškovský starosta Karel Goldemund, který o sdružení jednal s vyškovskou Arnikou i místní Stranou zelených.

Sdružení má být otevřené a sdružující odborníky i obyčejné lidi, kteří prostě chtějí mít pěkné město. „Chceme zavést také jednoduché webové stránky, kde budou lidé moci posílat své připomínky k zeleni ve městě a kde najdou kontakty na jednotlivé odpovědné pracovníky. Zpočátku se zaměříme asi hlavně na kácení, které je nejvíc vidět a lidé ho také nejvíc komentují, a potom také na koncepčnost péče o zeleň ve městě," vysvětlil starosta.

K tomu patří podle jeho slov hlavně revitalizace Smetanových sadů a rybníka Kačence a jeho okolí. „Tam by měla vzniknout oddechová zóna. Chceme, aby se lidé ve Vyškově cítili dobře, a tento krok tomu má napomoci," dodal Goldemund.

Jaké kompetence?

Členem sdružení bude i přírodovědec Jan Buřival. „Myslím, že je to velmi dobrý záměr, který starosta velice podporuje. Každopádně je jasné, že nás čeká spousta práce. Zatím nedokážu odhadnout, co všechno vlastně bude v naší kompetenci a jaké budeme mít vůbec pravomoci," podotkl Buřival.

Poznamenal, že dříve, když například do kácení zasahovalo vyškovské občanské sdružení Arnika, byly úspěchy jen dílčí. „Uvidíme, čeho se nám podaří dosáhnout teď, snad to ale bude fungovat lépe než spolupráce města a Arniky dříve. Zatím to vypadá, že ano," řekl Buřival.

Podotkl, že právě kácení je jedním z nejcitlivějších bodů ochrany zeleně ve městě. „I když nejsem zastánce toho, za každou cenu udržovat umírající stromy, a vím, že za posledních několik let se tu opravdu dost nových stromů vysázelo, přesto si myslím, že kácení bylo ve Vyškově zbytečně moc. Zachovávání starých stromů by mělo být ohleduplnější. Je sice jednodušší naráz vykácet větší plochu a pak ji naráz také osadit, ale ty stromy rostou třeba osmdesát let, a když se vykácí větší část, vzrostlé stromy prostě budou chybět," myslí si přírodovědec.

Vyškované nové občanské sdružení vítají, připadá jim to jako dobrý nápad. „Občas jsem viděla nějaké kácení a myslím si, že v tom odbor životního prostředí postupuje možná až příliš horlivě, že se kácí zbytečně moc. Takže pokud by sdružení dokázalo tento trend nějak změnit, určitě by to prospělo. Chtěla bych, aby Vyškov zůstal zelený," přeje si například Jana Novotná.

Nejvíc kácení se momentálně ve městě týká právě Smetanových sadů. Odborníci začátkem letošního roku prozkoumali téměř šest set stromů v dané lokalitě a usoudili, že víc než polovina z nich bude muset v budoucnu padnout k zemi kvůli stáří, poškození nebo hnilobě.

Za každý skácený strom město podle slov mluvčí radnice Dany Bednářové vysazuje dva nové.