Vyjít vstříc mládeži, dotáhnout digitalizaci vyškovského kina Sokolský dům nebo výstavbu víceúčelového sálu. To jsou některé z priorit nového ředitele Městského kulturního střediska ve Vyškově Luboše Kadlece, který měl coby bývalý vyškovský místostarosta na povel školství, kulturu a sport. Ve výběrovém řízení ho zvolila Rada města. V nové funkci se už dostatečně rozkoukal a podle svých slov zvítězil hlavně díky dokonalé znalosti organizace.

Jste ve funkci několik dní, proč si myslíte, že jste nakonec prošel výběrovým řízením jako vítěz?
Kulturní problematiku ve Vyškově jsem od začátku svých funkcí sledoval, a to i vzhledem k tomu, že jsem členem Rady města od roku 1994. Kultura jako taková je mi nesmírně blízká. Musím přiznat, že na samotné výběrové řízení jsem se do detailů připravil. Nejen na legislativní otázky, ale i na samotný chod střediska. A ten jsem za ta léta velmi dobře poznal, což jsem asi oproti ostatním uchazečům o pozici ředitele nějakou výhodu měl.

Můžete vypíchnout, co obsahovala vaše koncepce?
Nechci nějak lámat zažité v dobré slova smyslu stereotypy, ale rád bych je neustále rozšiřoval. Když se podíváme na filmovou větev ve Vyškově, tak tu chybí něco v duchu filmových festivalů. Zkusit navázat třeba na Dětský filmový festival ve Zlíně. Už vloni jsme získali s vedením festivalu nějaké kontakty, takže bych rád ve spolupráci s vedoucí kina Janou Šetelíkovou do Vyškova dostal festivalové ozvěny. S tím, že bychom pozvali i nějakého filmaře nebo herce. Bohužel došlo ve vedení Městského kulturního střediska ke změnám, takže i když jsme příslib měli, na letošní rok jsme takovou spolupráci ještě dostatečně nezajistili. Ale od příští sezony bychom festivalové ozvěny do Vyškova rádi dostali. S touto myšlenkou nám velmi pomáhá i vyškovský rodák a filmař Radim Procházka. Samozřejmě je vše o penězích, takže hodně musíme spoléhat na osobní kontakty.

Hodně se toho namluvilo o obnově vyškovského kina. Jak to momentálně vypadá s jeho digitalizací?
Je vypsán grant od ministerstva kultury, do kterého se pokusíme přihlásit. Samozřejmě záleží na orgánech města Vyškova, zda investici schválí. Obnova kina po digitální stránce je jednou z mých priorit. Třeba celá řada dětských filmů totiž přichází v 3D formátu.

Jak se stavíte k myšlence víceúčelového sálu pro divadla malých forem v Besedním domě?
To je další moje priorita. S vyškovskými divadelníky proběhlo několik setkání, vše je na velmi dobré cestě, i když samozřejmě i tady vše visí na prostředcích. Záleží tak na orgánech města, kterému projektu dají přednost, protože je zřejmé, že oba záměry v jeden rok těžko uskutečníme. Sál by samozřejmě sloužil třeba i nejrůznějším přednáškám. V Besedním domě je řada míst k dalšímu rozvoji. Jsou tu třeba nádherné sklepy, které by mohly sloužit klubovým hudebním večerům.

Nechystáte třeba personální změny, třeba z důvodu vysokého množství zaměstnanců?
Situaci v Městském kulturním středisku znám, momentálně vznikají nové pracovní náplně. Samozřejmě vím, že se hovoří o tom, že je ve středisku přezaměstnanost, v současné době nicméně žádné personální změny nechystám. Scházím se pravidelně se skupinou užšího vedení, uvidíme, jak se situace vyvine. Je logické, že se vše teprve tvoří.

Kde si myslíte, že jsou ve Vyškově slabiny, co se kultury týče? Hovořil jste i o tom, že byste rád nabídl víc zábavy teenagerům..
Určitě, vesměs ji ve Vyškově zajišťují soukromé kluby. Mám takovou představu dostat do Vyškova kapely jako například Wohnout nebo Divokej Bill, které ještě nevyžadují úplně velké sály. Pokud by byla potřeba větší kapacita, vidím možnou spolupráci s Posádkovým domem armády ve Vyškově. Všechno závisí na osobním kontaktu, na oslovení, protože největším problémem je tok peněz. Velmi rád bych dal i prostor mladým hudebním kapelám z Vyškova.

Jak se kulturně projevujete vy? Čemu dáváte přednost…
Hodně sleduji hudbu, film i divadlo. Kdysi jsem dělával rockové diskotéky. Doposud v Knihovně Karla Dvořáčka pořádám jednou za měsíc poslechové pořady. Hodně vycházím z toho, co jsem viděl na vlastní oči, třeba koncerty U2, Phila Collinse nebo Paula McCartneyho. Sbírám muziku, literaturu.

Jak takový pořad probíhá?
Povím zájemcům něco ze života daného interpreta, pouštím ukázky, vypíchnu nějakou zajímavost jeho tvorby. Hodně mě třeba překvapil zájem o pořad věnovaný Jimimu Hendrixovi. Přišlo neuvěřitelné množství mladých posluchačů, sál byl plný.

Co třeba nějaký zajímavý film, který jste v poslední době viděl?
Určitě mě zaujalo válečné drama Smrt čeká všude, které získalo šest Oscarů. Americké kinematografii příliš neholduji, tenhle snímek se ale určitě vymyká běžné produkci. Uvidí ho diváci i ve Vyškově. Dokonce už zítra. Mám i velmi rozsáhlou sbírku českých filmů, naši kinematografii mám myslím slušně zmapovanou.