Návrh vzešel od místní rady ODS v čele s předsedou Michaelem Hrbatou a prvním místopředsedou Karlem Jurkou, kteří jsou oba zastupiteli Vyškova. Koaliční smlouva jim to umožňuje a Kadlec za těchto okolností rezignoval.

Proč jste odstoupil z funkce prvního místostarosty Vyškova?
Z osobních důvodů. Nicméně vyškovská rada ODS se rozhodla změnit post místostarosty. Výměnou za mě by nastoupil Karel Jurka, radní a místopředseda místního sdružení ODS. Šlo by tedy o prohození postů. Je to změna v možnostech koaliční smlouvy. Nedojde k žádným politickým změnám, pouze ve jméně. Taková byla dohoda a já ji respektuji. Nechci jít hlavou proti zdi.

Jak rada ODS takové rozhodnutí zdůvodnila?
Zřejmě ne vše bylo v souladu s jejími představami. Nebyl jsem asi natolik razantní, jak si představovali. Je pravdou, že za ta léta, mě úsilí prosadit některé věci v oblastech, které jsem měl na starosti, tedy ve školství, kultuře a sportu, vyčerpávalo. Postupem času se člověk začne cítit opotřebený. Vyvrcholilo to senátními volbami, ve kterých jsem neúspěšně kandidoval. Byl to zápřah. Od té doby jsem možná trochu polevil.

Kdy na radnici skončíte?
Rada ODS měla snahu, aby ke změně došlo co nejdříve. V pondělí dvanáctého října bude mimořádné zasedání zastupitelstva, kde by mělo dojít k volbě nového místostarosty. ODS bude navrhovat Jurku. Já dokončím toto volební období jako radní. Rád bych totiž ještě uplatnil své zkušenosti a prosadil některé představy.

Kde budete dál působit?
Ze zákona jsem zaměstnancem Základní školy Letní pole. Změnu jsem oznámil řediteli. Abych dodržel literu zákona, měl bych se tedy vrátit na školu na pozici tělocvikáře. Dříve jsem učil i angličtinu a zeměpis. Co bude pak, uvidíme. Život jde dál.

Na radnici jste měl na starost školství, kulturu a sport. Co v této oblasti považujete za úspěch?
Výrazně se podařilo navýšit peníze na rozvoj zájmových aktivit jak v kultuře, tak ve sportu. V roce 2000 to bylo dvě stě tisíc, dneska je to kolem sedmi milionů. Hodně nervů mě stál i sportovní areál, který dnes patří k chloubám města. Podařilo se získat peníze na opravy školních budov. Chloubou města je i knihovna, nemalé peníze jsme investovali i do Besedního domu a Sokolského domu. Zřídili jsme pozici asistenta volného času, což není všude běžné. Osvědčilo se to, děti můžou po odpoledních sportovat na školních hřištích pod dohledem. Vyzdvihnul bych i privatizaci bytového fondu, která proběhla rychle a za příjemné ceny. Je toho hodně.

Co naopak se vám nepodařilo dotáhnout do konce?
Není ještě dokončený sportovní areál. Jednou z největších otázek vlastně je, co se zimním stadionem. Také není dokončená tribuna. Představoval jsem si opravu tribuny naráz, bez etap, tak jako se nyní staví například ragbyový areál kompletně se vším všudy.

Budete se politice věnovat i nadále?
Jsem Vyškovan a coby tělocvikář jsem si přál některé, zejména sportovní záležitosti, ovlivnit. Neovlivním je však řečmi v hospodě, nýbrž tím, že aktivně vstoupím do politiky. To se mi podařilo. Je pravdou, že ne vše bylo podle mých představ. Ne vždy jsem našel pochopení ve vlastních řadách. Ale myslím, že výsledky práce jsou vidět. Někde bylo řečeno, že do dalších voleb kandidovat nebudu, ale já to rozhodně nevylučuji.

Jak dlouho jste v politice působil?
Od roku 1994 jsem byl radním za ODS a v komunálních volbách jsem získal vždy obrovské množství hlasů. V ODS jsem preferenčně natáhl hodně hlasů, proto si myslím, že jsem oblibu u obyvatel měl. Vnímám to tak, že, jsem ODS hodně pomohl, a že se mým jménem zviditelnila. Ve volbách jsem vždycky stával na stupínku mezi prvními třemi. Necelé dva roky jsem starostoval a od roku 2002 jsem byl místostarostou. Domnívám se, že společně s Janem Procházkou za KSČM jsme nejdéle sloužícími zastupiteli města Vyškova.