Kaktusářství u něj prý bylo vždy na prvním místě. „Pracoval jsem v zahradnických podnicích, které pěstovaly tyto rostliny. Pak jsem zahradničil i soukromě a teď je to moje velká záliba,“ svěřuje se Kuchařík, který je specialistou na pěstování semen.

Zaměřuje se hlavně na výsevy. „Některé rostliny velice těžko nakličují. Ale já na to mám své metody. Nejraději pěstuji druhy, které jiným kaktusářům nechtějí růst,“ vysvětluje pěstitel a ukazuje na semenáčky od kolegů z Rakouska, Německa i Anglie.

Nejvíc ho ovšem baví, když semeno nechce vyklíčit. „Zajímá mě, proč to nejde, a chci na to přijít. Volím různé typy klíčení, někdy semena předmrazuji,“ vypráví Kuchařík.

Dodává, že velký chlad působí stimulačně, slupky popraskají a semena začnou klíčit.

Jeho zálibou ovšem není jen pěstovat kaktusy, ale taky se dělit o zkušenosti na setkáních. Protože objíždí různé výstavy, může dobře srovnávat, jak je to s pěstiteli v ostatních evropských zemích. „Nejvíc jich je v Rakousku, Německu a taky u nás. Naopak Francouze je vidět jen zřídka,“ tvrdí Kuchařík.

Ti podle něj mají jiný vkus a nemají ani firmy na kaktusy. Zato v Německu jsou prý pěstíren desítky. A jak říká, dorozumívá se s nimi kaktusářskou řečí. „Tak umím mluvit v několika jazycích,“ usmívá se pěstitel.

Třeba latinsky zná přes tisíc slov. Z ruštiny dřív překládal a má z ní státnici. Mrzí ho, že neumí anglicky. To prý musí spoléhat hlavně na své mladší kolegy.

Lea Navrátilová